Dodaj nową odpowiedź

To nie jest podejście

To nie jest podejście anarchistyczne, a komunistyczne ...
A jeśli to ma być pojęcie anarchistyczne - rezygnuję z anarchizmu !

Własność prywatna w sensie społecznym - jest to prawo do posiadania, używania, modyfikacji, zużycia, zniszczenia, dobrowolnego zbycia i czerpania profitów z posiadania danego dobra pod warunkiem, że korzystanie z tych praw nie prowadzi do agresji wobec innych ludzi lub ich własności, lub zamiaru spowodowania wobec nich owej agresji. Własność niesie za sobą także odpowiedzialność za tą własność spoczywającą na właścicielu.

Własność niezbywalna, to własność którą nie można zbyć (jak np. Twoje ciało - chodzi o zakaz niewolnictwa).

Własność ziemska, to własność terenowa pod ochroną wspólnoty, więc podlega podatkowi na poczet tej ochrony wobec wspólnoty płaconej przej właściciela ziemskiego.

Bez dopuszczenia prawa własności nie da się mówić o równowartych wymianach, a tym samym o wzajemnej dobrowolnej pomocy ludzi w celu realizacji ich celów, jakiekolwiek by nie mieli (bo i tak nikt nic z tego mieć nie będzie formalnie), jeśli każdy ma cele jakie chce.

Natomiast komunistyczne pojęcie rozróżnienia "własności prywatnej" i "mienia osobistego" rodzi pewien miszmasz, gdy pojęcia się nakładają (np. używasz sam zegarka w hali produkcyjnej).

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.