Dodaj nową odpowiedź

Problem w tym, że ja nie

Problem w tym, że ja nie wiem która z tych organizacji jest "prawdziwa". Wyobraźmy sobie, że grupa miłośników kotów zakłada "Stowarzyszenie Miłośników Kotów" - stowarzyszenie funkcjonuje sobie przez jakiś tam okres czasu aż nagle pojawia się organizacja konkurencyjna, której działacze twierdzą, że to oni są "prawdziwymi" miłośnikami kotów a "oficjalna" organizacja jest "nieprawdziwa" ponieważ jej działalność zbytnio odbiegła od pierwotnej ideologii (np. pozmieniali kryteria ras, dyskryminują koty krótkowłose czy zmienili zasady swojej aktywności na rzecz kotków...). Nie mogą przejąć kontroli nad "oficjalnym" stowarzyszeniem, nie mągą też (zgodnie z prawem) nazwać swojej nowej organizacji tak jak nazywa się ta "nieprawdziwa". Wiedzą jednak, że siła organizacji tkwi w jej tradycji i powszechnym poważaniu oraz to, że ludzie najczęściej identyfikują wartości reprezentowane przez organizacje z jej popularnymi symbolami - skrótem nazwy, logo, barwami. Nazywają swoją organizacje "Stowarzyszeniem Miłośników Kotków" i tworzą swoje symbole w oparciu o symbole pierwotne. Która z tych organizacji jest prawdziwa?

Wszystkie organizacje z czasem ulegają swoistej dewaluacji, rozmyciu poglądów i istoty działalności. Wystarczy spojrzeć na dowolne współczesne ugrupowanie polityczne, które wywodząc się z radykalnych korzeni przemieniło się w zgrupowanie oportunistów i karierowiczów - np. ugrupowania socjalistyczne czy komunistyczne z nazwy i pochodzenia realizujące obecnie nijaką politykę ugodową troszcząc się bardziej o interesy swoich działaczy niż o pierwotne cele. Chyba nie ma możliwości powstrzymania tego procesu, może organizacje takie nie powinny mieć możliwości zmian statutu ani jego interpretacji a każdy wyłamujący z tego rygoru powinien być bewzględnie wydalany - niech założy sobie nową organizację? Zbyt sztywne, czasy się zmieniają zmieniać muszą się także organizacje. A przecież potencjalnych dróg "ewolucji" od pierwotnej ideologii jest tyle ile osób nad tym rozmyśla... Wydaje się, że żadna organizacja nie jest w stanie funkcjonować według pierwotnych wartości przez okres dłuższy niż jedno pokolenie.

Kto jest "prawdziwy"? To kwestia subiektywnej oceny w oparciu o wiedzę na temat pierwotnego charakteru takiej organizacji (wersja dla historyków) lub po prostu oceny działalności różnych wariacji (wersja dla społeczeństwa) czyli odpowiedz na pytanie: czym i w jaki sposób powinna się taka organizacja zajmować obecnie.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.