Dodaj nową odpowiedź

Kiedy wy się,

Kiedy wy się, libertariuszki, nauczycie, że wszystkie te "oczywistości", o których piszecie, zostały przez lewicę na całym świecie przetrawione i wydalone?
Naprawdę, jesteście jedyną grupą ideolo, która potrafi dyskutować o mechanizmie zbitej szyby na poziomie "chłopskiego rozumu" i sądzić, że odkrywa niezwykłe zasady społecznego funkcjonowania człowieka.
Więc nie, to nie jest tak, że anarchiści i marksiści nie rozumieją jakiejś tam logiki (zresztą strasznie prymitywnej), tylko zrozumieli ją i uznali, że to bzdury.

I odpowiedzi na pytania:

jeżeli zapewniamy prawo innych grup społecznych do partycypacji w decydowaniu o podziale nadwyżki, to w takim razie dlaczego kapitalista, czyli ten który dostarczył środki produkcji, ma być ich pozbawiony?

Bo posiadanie papierka, który mówi, że garnek jest mój w żaden sposób nie przyczynia się do tego, że kolega zrobi w tym garnku obiad. Bo jest obojętne, kto będzie miał ten papierek. Nawet jest obojętne, czy ten papierek będzie istniał. Natomiast nie jest obojętne, kto będzie robił obiad. Rzeczy mogą istnieć bez właścicieli, serio.

"kapitalista w Polsce (po kradzieży z czasów PRL), nie dorobił się na żadnej "pierwotnej" kradzieży, tylko na tym, że miał trochę oleju w głowie i założył firmę, której był w stanie zapewnić działalność na rynku a tym samym przetrwanie"

To zdanie nie mówi nic ponad to, że jakiś koleś potrafił odnaleźć się w systemie. Spoko, fajnie. Tylko dlaczego jeszcze ja mam go za to nagradzać?

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.