Dodaj nową odpowiedź

Myśliciele

Myśliciele antykapitalistyczni (marksistowscy czy anarchistyczni) jak dotąd nie byli w stanie obalić społecznej filozofii liberalizmu bez popadania w sprzeczność z własnymi poglądami. Nawet nie zbliżyli się do jej zachwiania, tylko ględzili o jakichś dziwnych pierdołach, nie zrozumiałych dla samych pracowników, do których z reguły chcą dostrzec. Sam to także właśnie pokazałeś. Trudzicie się, by usunąć rolę kapitalisty z produkcji, a on ciągle wraca oknem!

Trzymając się twojej analogii: garnek przyczynia się do zrobienia obiadu, tak jak praca kucharza. Bez garnka nie byłoby w czym gotować, a to chyba dość ważny aspekt? Takie to trudne? Dlatego też swój udział w gotowaniu ma zarówno właściciel garnka, jak i kucharz. Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego socjaliści, marksiści i anarchiści tak nienawidzą ludzi za to, że ci posiadają środki produkcji i podobne. Co oni im robią? Przecież to jest uczciwy układ: ja dostarczam maszyn, ty pracujesz, ja mam zysk, a ty płacę.

Może i można bez szefów zarządzać, tak samo można też zabijać kalekich. Nie mówimy o tym, co możliwe, ale co sprawiedliwe. Czyż nie tak?

Nie ty go nagradzasz, co najwyżej kupujesz jego towary, nabijając mu kasę,a więc on zaspokaja twoje potrzeby (inaczej nie dostanie kasy i pójdzie z torbami - patrz jaki cudowny mechanizm zaspokajania potrzeb!).
Kapitał tak samo tworzy produkty, jak i praca, dlatego wywłaszczenie kapitału jest niesprawiedliwe i zbrodnicze.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.