Dodaj nową odpowiedź

"Myśliciele

"Myśliciele antykapitalistyczni (marksistowscy czy anarchistyczni) jak dotąd nie byli w stanie obalić społecznej filozofii liberalizmu bez popadania w sprzeczność z własnymi poglądami"

O kurwa. Udowodnij :)

"Trudzicie się, by usunąć rolę kapitalisty z produkcji, a on ciągle wraca oknem!"

? O kooperatywach, spółdzielniach itd. słyszał? Nie słyszał. Fajnie, spoko, elo.

" garnek przyczynia się do zrobienia obiadu, tak jak praca kucharza. Bez garnka nie byłoby w czym gotować, a to chyba dość ważny aspekt? Takie to trudne? Dlatego też swój udział w gotowaniu ma zarówno właściciel garnka, jak i kucharz"

Nie mówiłem o garnku, tylko o dokumencie, który określa właściciela garnka. Dżizas.

"Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego socjaliści, marksiści i anarchiści tak nienawidzą ludzi za to, że ci posiadają środki produkcji i podobne"

Dlatego nie wiem, po co to krytykujesz. A że nie rozumiesz to twój problem.

"Nie mówimy o tym, co możliwe, ale co sprawiedliwe. Czyż nie tak?"

Ty mówisz. Ja akurat jestem pragmatystą i generalnie takie kategorie jak sprawiedliwość mnie średnio obchodzą. Wnikać w to, że sprawiedliwość jest definiowana przez system kapitalistyczny też nie będę, bo nie wierzę, że to ogarniesz (nie dlatego, że uważam cię za debila, ale dlatego, że jesteś libertariuszkiem, a to jakoś zwykle oznacza zamknięcie się w scholastyce Hoppego i Korwina*).

"Nie ty go nagradzasz, co najwyżej kupujesz jego towary, nabijając mu kasę,a więc on zaspokaja twoje potrzeby (inaczej nie dostanie kasy i pójdzie z torbami - patrz jaki cudowny mechanizm zaspokajania potrzeb!)."

Kolego, czy ty nie rozumiesz tego nadal, że ja już dawno temu ogarnąłem, że świat nie jest taki prosty? :) I że cała zgraja lewicowców też to ogarnęła wieki temu?
Przeczytaj chociaż jakieś opracowanie Marksa. Potem pisz, bo z komunałami jakoś nie mam ochoty poważnie dyskutować (i nie miej nadziei, że ktoś stąd podejdzie do ciebie bardziej życzliwie).
Dziękuję za uwagę.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.