Dodaj nową odpowiedź

To jak tak

To jak tak wszystko-super-ogarniasz to się tym podziel i daj ogarnąć innym. Może podaj też jakąś dobrą krytykę marginalizmu, bo jak na razie to znajduję tylko same głupoty.

Olewasz sprawiedliwość? To po co gadka o wyzysku? Wyzysku nie oceniasz ze względu na pragmatyzm, ale na sprawiedliwość. Walczysz z wyzyskiem, bo ten jest niesprawiedliwy. Nie tak jest? Jeżeli nawet ty tak nie postępujesz, to twoi koledzy-lewacy na pewno. Wydawało mi sie, że rozmawiam z kolektywistą, a nie indywidualistą.

Weź taki przykład. Ktoś wziął kredyt by założyć firmę, spłaca go, ryzykuje zlicytowaniem i według was jeżeli zatrudnia pracowników najemnych, to ich wyzyskuje, bo zawłaszcza wytwarzaną przez nich wartość dodatkową. Nie bierzecie pod uwagę, że w takiej sytuacji pracodawca ma prawo do zysku z działalności, a robotnik do wynagrodzenia. Ktoś się postarał, by coś zyskać z życia, a przy okazji daje pracę innym (korzyści dla całego społeczeństwa, nie tylko dla jednostki). To jest układ prosty i efektywny. Ignorujesz zupełnie wkład kapitalisty w powstanie produktów i usług. Właśnie dlatego, że ma papierek, że to "jego", czyli że udostępnia swoje mienie na cele gospodarcze, ma prawo do zysku, tak jak robotnik do zapłaty. To nie jest wolność, tylko jej zaprzeczenie. Te "własnościowe" papierki muszą być respektowane!
Oczywiście możemy jednego kapitalistę zamienić na 20 robotników-właścicieli, tylko że to w zasadzie nic nie zmienia, ponieważ i tu i tu mamy własność prywatną środków produkcji i rynek towarów. Nadal jednak pozostaje, czy wywłaszczenie jest wskazane.

Mam udowodnić, że myśliciele lewaccy nie udowodnili, że wywłaszczenie jest sprawiedliwe? Wystarczy poczytać, jak nie potrafią obalić tego co tutaj mówię. Zawsze kończy się na ucieczce do poczytania lub ataku ad personam.Bo jeżeli będziemy tylko bazować na nagiej sile i na tym kto-kogo, to tak żadnego dobrobytu nie zbudujemy. Żaden lewacki myśliciel nie wykazał, że dobrze zarabiający pracownik ma "obiektywny" interes w tym, by wywłaszczyć swojego szefa, zniszczyć rynek pracy i zaprowadzić komunizm (obojętnie, marksistowski, czy anarchistyczny). Dlatego też więcej pracowników popiera liberalizm i kapitalizm, niż anarchizm i socjalizm.

PS: nie jestem korwinowcem.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.