Dodaj nową odpowiedź

Ten "papierek" potwierdza

Ten "papierek" potwierdza to, że akt założycielski, pomysł i zdobycie środków pieniężnych było działaniem (pracą!) tego i tego gościa. Zdobycie kasy na opłacenie robotników, zakup maszyn, jest w procesie budowy fabryki wcześniejsze od tejże ich pracy. Jeżeli wpadniesz na jakichś pomysł, po czym zrealizujesz go z innymi, według społecznego podziału pracy, to wy wszyscy jesteście twórcami waszego dzieła. Kapitalista włożył własne pieniądze, robotnicy swoją pracę - każdy dostaje coś za coś i nie ma dyskryminacji. Dlatego kapitalista ma prawo do zysku, a robotnik do premii ponad pensję. Tak jest sprawiedliwie i tego się trzyma libertarianizm.
Jeżeli ktoś odkupił fabrykę to przejął te prawa, które posiadał wcześniejszy właściciel i tym samym wracamy do punktu wyjścia, czyli tego co pisałem wcześniej.

To nie jest prawda, że jedynym działaniem kapitalisty jest posiadanie papierka - by ten papierek zdobyć wykonał on pewne czynności, bez których nie byłoby fabryki, a to nie jest byle co. Tak samo jak najmici, którzy ją zbudowali. Oba ogniwa były tutaj potrzebne. Tak więc kapitalista był tutaj potrzebny. Można się zastanawiać nad tym, czy usprawiedliwia to prywatyzację mienia publicznego, ale rozmawiamy o przypadku kapitalistów, a nie państwa.
Jeżeli zabierzesz komuś be jego zgody lub pod przymusem to, co on posiada, do stworzenia czego się przyczynił, to dokonujesz KRADZIEŻY. I tym jest wywłaszczenie kapitalisty - kradzieżą cudzej własności. Społeczeństwo, czy rada robotnicza nie ma praw własnościowych, to nie oni powołali zakład do życia i nie oni mają prawo do zmuszenia kogoś do pozbycia się własności. Nie będziesz przecież domagać się odbierania mieszkań ludziom, choć są ich własnością prywatną, kupili ją na rynku (nasz drugi przypadek) lub je sami zbudowali (pierwszy), ani z innych ich rzeczy osobistych.

Kiedy kapitalista traci swoją własność środków produkcji to siłą rzeczy przestaje być kapitalistą - tak więc jaka jest rola kapitalisty w socjalizmie? Kapitalisty, a nie byłego kapitalisty, który się sproletaryzował...
To wszystko naprawdę jest proste i sprawiedliwe.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.