Dodaj nową odpowiedź

To co piszesz w ogóle się

To co piszesz w ogóle się nie składa w żadną całość.

"Ktoś im ogranicza dostęp do tych maszyn, surowców itd" - czyli sam chciałbyś być kapitalistą? Kto ci ogranicza? Chyba to, że nie możesz wziąć kredytu. Czyli problem nie w tym, że są kapitaliści, tylko ze nie wszyscy nimi mogą być. To wynika z tego fragmentu. Przemyśl to.

Zdobycie pieniędzy, pomysł, znalezienie ludzi to są wszystko formy pracy, dzięki którym tworzy się własność prywatną środków produkcji. Jeżeli o podziale nadwyżek i dochodów ma decydować całe pracujące społeczeństwo, to nie wiedzieć czemu chcecie zlikwidować społeczną rolę kapitalisty. Powinniście raczej opowiadać się za czymś w rodzaju wspólnego decydowania przez pracowników i pracodawców o nadwyżce etc. Bez potrzeby wywłaszczeń. Wszyscy wykonują pewną potrzebną gospodarce pracę.

Nie uważam się za specjalistę od Marksa, czy Proudhona. Wykaż, że kapitalista jest od początku do końca zbędny i sprawiedliwe jest jego wywłaszczenie, pokaz argumenty logiczne, a nie emocjonalne, to sam ci przyznam, że masz rację. Nic nie tracisz, a możesz wygrać dyskusję. Śmiało, ja naprawdę chętnie poznam dobrze skonstruowaną teorię socjalistyczną i się nad nią zastanowię. Może libertarianizm się myli a socjalizm ma rację, zobaczmy! Dajesz i więcej luzu :)

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.