Dodaj nową odpowiedź

Greenpeace zajął platformę wiertniczą Gazpromu

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Grupa aktywistów Greenpeace rozpoczęła dziś rano okupację należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazlomnaja na Morzu Peczorskim, niedaleko północno – wschodniego wybrzeża Rosji. Akcja ta jest częścią kampanii, mającej na celu powstrzymanie tzw. krajów arktycznych i międzynarodowych koncernów paliwowych przed eksploatacją zasobów Arktyki (głównie ropy i gazu). Greenpeace domaga się by m.in. firma Gazprom, porzuciła plany prowadzenia odwiertów w tym regionie.

O 4-tej nad ranem lokalnego czasu, aktywiści przypłynęli na platformę w łodziach motorowych spuszczonych ze znajdującego się nieopodal statku Arctic Sunrise. Wspięli się na nią po linach cumowniczych. Sześciu z nich zajęło pozycje uniemożliwiające funkcjonowanie platformy. Mają zapasy na kilka dni

Gazprom planuje rozpoczęcie odwiertów jeszcze w tym roku, stając się w te sposób pierwszą firmą w historii, która przystąpi do komercyjnego wydobycia ropy na wodach wokół Arktyki. Firmą całkowicie nie przygotowaną do radzenia sobie z bardzo w tym regionie prawdopodobnym wyciekiem ropy. W ubiegłym tygodniu organizacje Greenpeace i WWF upubliczniły niezależny raport ekspertów rosyjskiego centrum badawczego Informatica Riska, którzy przygotowali komputerowe modele różnych scenariuszy wycieku ropy na platformie Prirazlomnaya. Po przeanalizowaniu tysięcy scenariuszy eksperci doszli do wniosku, że taki wypadek doprowadziłby do katastrofy ekologicznej w całym regionie. Skażeniu uległoby 140000 km ² otwartych wód i 3000 km wybrzeża.

Ponadto Greenpeace odkrył niedawno, że od lipca br. Gazprom działa bez ważnego planu zarządzania kryzysowego na wypadek wycieku ropy, co czyni te działania nielegalnymi do czasu przygotowania i zatwierdzenia nowego planu.

- Weszliśmy dziś na tę platformę z mandatem danym nam przez ponad milion ludzi z całego świata, którzy podpisali nasz apel o ochronę Arktyki przed przemysłowym wykorzystaniem i ekologiczną dewastacją. Jesteśmy tu w ich imieniu. Stoimy także ramię w ramię z rdzennymi mieszkańcami tych terenów, którzy w ubiegłym tygodniu podpisali wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się prowadzeniu tak niebezpiecznych prac w pobliżu terenów przez nich zamieszkanych. Wiercenie w tak ciężkich warunkach klimatycznych to prosta droga do katastrofy, pytaniem nie jest czy do niej dojdzie, ale kiedy - powiedział przebywający na platformie Prirazlomnaya, Kumi Naidoo.

Arktyka jest jednym z najbardziej ekstremalnych i najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi do prowadzenia odwiertów. Region w którym planuje prace Gazprom jest ścięty lodem przez 2/3 roku. Temperatury spadają tam często poniżej – 50 ºC, a silne sztormy są na porządku dziennym.

Także Polska może przyczynić się do ochrony Arktyki. Jesteśmy jednym z niewielu krajów (obok Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), który ma status stałego obserwatora przy Radzie Arktycznej. Greenpeace postuluje utworzenie Arktycznego Sanktuarium Przyrody – na obszarze wokół bieguna, w odległości ponad 200 mil morskich od wybrzeży państw regionu arktycznego byłoby zakazane wydobycie surowców i przemysłowe rybołówstwo. Taka decyzja będzie międzynarodowym konsensusem, ale niemożliwym do osiągnięcia bez akceptacji Rady Arktycznej.

- Eksploatacja Arktyki to barbarzyństwo. Ryzyko zanieczyszczeń jest ogromne, a znajdująca się tam ilość ropy jest równa trzyletniemu zapotrzebowaniu świata na ten surowiec. To nie jest warte zniszczenia tego unikalnego ekosystemu i życia ludzi tam mieszkających. Dalsze inwestycje w wydobycie paliw kopalnych to ślepa uliczka, odciągająca uwagę od tego, co jest prawdziwą energetyczną przyszłością tej planety – odnawialnych źródeł energii - komentuje Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Źródło: greenpeace.org

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.