Dodaj nową odpowiedź

"Wybijanie szyb, atakowanie

"Wybijanie szyb, atakowanie nauczycieli lub niszczenie mebli są czynami osób, których państwo nie zdołało jeszcze przekształcić w posłuszne stworzenia. To nie przypadek, że szkoły są jednym z pierwszych celów ataku każdej rewolty społecznej. Przekraczajmy wszelkie granice, nakładane na nas przez społeczeństwo. To prowadzi nas do ataku na szkoły – i wszystkie inne więzienia – z powodu naszej miłości do wolności."

Właśnie się dowiedziałam, że wszystkie łobuzy szkolne to są prawdziwi buntownicy. Szkoda, że atakowali także inne dzieci a teraz nie muszę chyba nikomu mówić, kim są obecnie największe łobuzy, które miały swego czasu nawet sprawy sądowe za terroryzowanie nauczycieli (grożenie im śmiercią, jednemu - swoją drogą bardzo miłemu nauczycielowi muzyki i dość dobrej nauczycielce niemieckiego próbowali podpalić mieszkanie i rzucali w ich okna jajkami). Teraz się dowiaduję, że dzieci te, pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin, chciały w ten sposób zniszczyć instytucję parawięzienną! Pierwszy był niejaki Wojtuś, który musiał zostać w klasie, bo nie chciał się nauczyć faszystowskiej umiejętności czytania - zamiast tego popalał papieroski ze starszymi kolegami-brudaskami (wśród nich przyszły zabójca).

To nie jest głęboka analiza - wygląda raczej na napisane przez ucznia szkoły podstawowej. To, że instytucja szkoła powinna być krytykowana, to wiadomo od lat, także anarchiści się tego wysiłku niejednokrotnie podejmowali. Powstawały wywrotowe koncepcje (anty)pedagogiczne, były różne pomysły na organizację edukacji. Teksty o tej tematyce przewijały się w anarchistycznej i lewicowej prasie od lat (przynajmniej ja pamiętam, że takie czytałam, bo akurat ten temat mnie interesował jako uczennicę publicznej szkoły :-))

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.