Dodaj nową odpowiedź

Miałem Ci nie odpisywać,

Miałem Ci nie odpisywać, ale powyższe jest tak durne że nie mogę się powstrzymać.

Państwo jeżeli wydaje więcej niż zarabia to co się twoim zdaniem dzieje? Powstaje deficyt. Zakładam że znasz to słowo ze słyszenia. Deficyt trzeba więc czymś pokryć. Są ku temu 2 zasadnicze drogi: dodrukowanie brakujących pieniędzy i pożyczenie ich - poprzez emisję papierów dłużnych(bonów skarbowych i obligacji).

Pierwszy wariant prowadzi do inflacji. Jeżeli pieniędzy jest więcej niż "dóbr" państwo doprowadza do spadku wartości pieniądza. Wtedy pomimo że na papierze pensja Ci rośnie jej realna wartość spada. Przy odpowiednio dużej skali dodruku można doprowadzić w ten sposób do hiperinflacji podczas, której ludzie tracą oszczędności życia. Fajnie??

Druga droga jest na pozór mniej bolesna, z tym że jak pokazuje przykład Grecji, to jedynie odroczenie wyroku. Początkowo pożyczki pokrywają wydatki przerastające możliwości płatnicze państwa, ale! Nie są to pożyczki preferencyjne, oprocentowanie uzależnione jest od danych ekonomicznych. Nie mniej, z każdym rokiem zaciągania nowych pożyczek, rośnie nie tylko dług, ale koszty jego obsługi? Znane ci jest pojęcie spirali kredytowej? Spłacanie jednych kredytów drugimi? Czym to twoim zdaniem się różni w odniesieniu do państw?

I jak tam twoje zależności strukturalne ?

Norwegia... surowce?? Wysoki dochód generowany przez silną gospodarkę o wysokim stopniu specjalizacji?? Jeżeli zaraz jebniesz czymś w stylu Norwegia jest bogata bo jak pojebana się zadłuża żeby mieć na socjal to nie mamy o czym gadać...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.