Dodaj nową odpowiedź

oczywiście, że krytyka

oczywiście, że krytyka ciągle aktualna, a głupawe uwagi B-M miodne :)
widać że to gówno które on propauje to żaden anarchizm, tylko stalinizm dla studentów z paroma hasłami które z daleka mogą przypominac anarchistyczne. Jednak tylko z daleka

a co do reszty dinozaurów 1968 - co ciekawsze dzisiejszy proletariat znacznie bardziej przypomina ten z XIX z czasów Bakunina, niż z powiedzmy z połowy XX w

"robotnik w klasycznym fabrycznym znaczeniu powoli zanika, a praca najemna dużo częściej jest tzw. white collar. Czy chłopaczek po studiach w dużej korpo zarabiający groszy za robotę przy biurku to jeszcze proletariat czy już nie? Marks, Bakunik etc. żyli w czasach zupełnie odmiennych"

W czasach Marksa i Bakunina "robotnik w klasycznym fabrycznym znaczeniu" tez należał do mniejszości. Właśnie dlatego Bakunin częściej mówił o "klasach pracujących", "ludzie" itp niż "robotniku w klasycznym fabrycznym znaczeniu". Marks dobrze wiedział, że to mniejszość jednak przewidywał że ten proletariat się rozwinie. Tylko nie przewidział, że rozwinie się na pewien okres a potem z powroteem wróci proletariat w klasycznym niefabrycznym znaczeniu :)

Na Zachodzie proletariat w fabrycznym znaczeniu tak naprawdę rozwinął się dopiero w końcówce XIX i początku XX wieku, a potem wcale nie zniknął, tylko przeniósł się do innych krajów np Chin wraz z przenoszeniem tam produkcji. Produkcja przemysłowa może jednak wrócić do nas z powrotem bo robotnicy już się tam organizują więc i zyski kapitalistów spadną i nie zdziwcie się, jak to się zmieni z powrotem. Jednak wydajność fabryk jest wieksza i kapitaliści nie potrzebują juz tylu fabrycznych robotników więc może się to zrekompensować. Czas pokaże.

nie ma to jednak wpływu na relacje elity-pracownicy bo ona ciągle jest taka sama tylko dotyczy trochę innych pracowników niż w 1 połówce 20 wieku Wystarczy włączyć TV i usłyszeć słowo "eksperci" :)

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.