Dodaj nową odpowiedź

No to mamy kolejna

No to mamy kolejna rewelacją: wracamy do czasów Bakunina! A jak wiadomo w czasach Bakunina robotnicy usychali z tęsknoty za społeczeństwem anarchistycznym ;) Twój umysł to prawdziwy wehikuł czasu.

Klasa pracująca może Ci przypominać co tylko chcesz i co tylko sobie wyimaginujesz na swojej anarchosyndykalistycznej tablicy Rorschacha. Założę, że czytałeś bez zrozumienia i powtórzę: jako podmiot rewolucyjny klasa pracująca nie istnieje. Świadomość klasowa jest martwa, a wielkie narracje upadły. Żyjemy w innym świecie niż sto lat temu, historia nie powtórzy się w ten sam sposób. Konflikt klasowy jest faktem, ale nie musi on w żaden sposób prowadzić w stronę Anarchii. Stosunek do wolności określają nasze indywidualne wybory i decyzje, które nie mieszczą się w sztucznych ramach przynależności klasowej.

W 68 roku siłą rewolucyjną była inteligencja, która starała się uwspółcześnić diagnozy polityczne tamtych czasów,widząc obojętność zachodnich robotników. Jeśli już ktoś musi to u niej warto szukać inspiracji, niż u Bakunina. Rewolucja w klasycznym znaczeniu od tamtych czasów pojawia się tylko w Trzecim Świecie, ale i tam ma ona charakter marksistowski,państwowy, a nie anarchistyczny.

Jako "pracownik najemny", mówię Ci: Masz trupa w ustach.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.