Dodaj nową odpowiedź

Opublikowano raport na temat użycia przez Izrael bomb kasetowych

Świat | Militaryzm

Na internetowej stronie inicjatywy Land Mine Action opublikowano obszerny raport na temat użycia bomb kasetowych przez izraelskie wojska przeciwko libańskiej ludności cywilnej.

Bomby kasetowe (CBU - akronim od ang. cluster bomb unit) zostały zaprojektowane do niszczenia pojazdów pancernych i siły żywej przeciwnika przy pomocy min rozsypywanych podczas lotu bomby.

Jeden z przedstawicieli ekipy saperskiej ONZ powiedział dziennikarzowi agencji Reuters, że Izrael zrzucił bomby kasetowe na co najmniej 170 wsi w południowym Libanie w czasie 34-dniowej akcji przeciwko Hezbollahowi. Cytowany przedstawiciel ONZ twierdził, że bomby te były z premedytacją zrzucane na tereny zamieszkałe przez cywilów.

Administracja USA wszczęła śledztwo w tej sprawie, które nie doprowadziło absolutnie do żadnych konsekwencji w stosunku do Izraela. Pozwoliło ono natomiast wyciszyć głosy krytyki państw arabskich na temat poparcia przez Stany Zjednoczone izraelskich operacji wojskowych.

Oto kilka cytatów poprzedzających raport:

„Doniesienia, że izraelska armia używa bomb kasetowych są najzwyklejszą propagandą Hezbollahu i innych organizacji, które nie wiedzą, co się aktualnie dzieje.”
Arkady Milman – Ambasador Izraela w Rosji, 26 lipiec 2006

„Próbujemy zminimalizować ich [bomb kasetowych] użycie. Używamy ich tylko w wyznaczonych miejscach, w których znajdują się bojownicy Hezbollahu.”
Major Benny Gantz – dowódca izraelskich sił lądowych, 26 lipiec 2006

„W ciągu ostatnich 72 godzin odpaliliśmy wszystkie ładunki kasetowe jakie mieliśmy, wszystkie w tą samą miejscowość, nie zmieniliśmy ani trochę kierunku działa. Moi kumple z batalionu powiedzieli, że też wystrzelili wszystko w ciągu ostatnich 3 dni – zwykłe pociski, „kaseciaki” i wszystki co mieli.”
Anonimowy izraelski rezerwista – 8 sierpnia 2006

POBIERZ RAPORT

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.