Dodaj nową odpowiedź
USA: Wyróżnienia dla najbardziej walecznych pracowników roku 2012
Yak, Pon, 2013-01-07 23:51 Świat | Prawa pracownika | StrajkAmerykański portal Alternet postanowił wyróżnić 7 najważniejszych zdaniem redakcji walk pracowniczych i akcji bezpośrednich, które miały miejsce w USA w minionym roku. Szczególną uwagę zwrócono na wzrost aktywności nie uzwiązkowionych, nisko opłacanych pracowników. Pracownicy powrócili do idei strajków i akcji bezpośrednich, zdając sobie na nowo sprawę z ich mocy.
Pierwsza nagroda została przyznana pracownikom Walmart, za falę strajków, która uderzyła w łańcuch dostaw firmy w kilkunastu stanach. Pracownicy strajkowali w ponad 100 lokalizacjach przeciw niebezpiecznym warunkom pracy. W grudniu odbyły się międzynarodowe akcje solidarnościowe, w tym także strajki, w supermarketach należących do firmy w Argentynie, Brazylii, Chile, RPA, Indiach i Nikaragui. W całej 50-letniej historii Walmarta nie było takiego wydarzenia.
Drugie miejsce zajęli pracownicy sektora edukacji w Chicago, którzy zastrajkowali po raz pierwszy od 25 lat. W wyniku cięć socjalnych i programu preferencji dla szkół prywatnych wdrożonych jeszcze za prezydentury George'a W. Busha, szkoły publiczne zredukowały zatrudnienie o ponad 300 tys. nauczycieli, co jest wydarzeniem bez precedensu. Choć burmistrz Chicago Rahm Emmanuel próbował przedstawić walkę pracowników jako opartą wyłącznie na postulatach płacowych, postulaty protestujących były też skierowane przeciw dyskryminacji społecznej uboższych mieszkańców miasta. Mieszkańcy Chicago poparli strajk i dlatego był on skuteczny. Strajkujący uzyskali zwiększenie nakładów na szkolnictwo, zwiększenie zakresu ubezpieczenia i podwyżki wynagrodzeń w wysokości 17,6%.
Trzecie miejsce zajęli pracownicy sieci fast food w Nowym Jorku. W listopadzie, setki pracowników sieci barów szybkiej obsługi, w tym McDonald’s, Wendy’s, Taco Bell, opuściły stanowiska pracy w pierwszym skoordynowanym strajku w tej branży. Domagali się płacy w wysokości 15 dolarów za godzinę i prawa do założenia związku zawodowego. Tak jak w przypadku pracowników Walmarta, mieli przeciwko sobie największe międzynarodowe korporacje.
Kolejne miejsca zajęli sprzątacze z Houston, obsługa lotniska w Los Angeles, sędziowie z National Football League, oraz pracownicy portowi w Los Angeles – również za działalność strajkową.
http://www.alternet.org/activism/7-amazing-fights-rights-workers