Dodaj nową odpowiedź

Antywolnościowy? Niby

Antywolnościowy? Niby dlaczego? Nie ma bardziej wolnościowego ustroju niż ten, w którym o wszystkim decyduje grupa na najniższym szczeblu lokalnym. A żeby ustalić na jaki rower jest popyt wystarczy banalna ankieta. W dobie internetu raczej rzecz niezbyt trudna. W sprawie produkcji rowerów oczywiście najwięcej do powiedzenia mają ci którzy je produkują. Ale jeśli nie będą się przejmować potrzebami reszty, to nie będą w stanie funkcjonować w społeczeństwie, które nie może istnieć bez wymiany.

Ponadto forma praktyczna realizacji idei wolnościowych ma kapitalne znaczenie, bo to środowisko tworzy moralność człowieka, a nie moralność człowieka środowisko. Tylko działając w społeczeństwie zorganizowanym na sposób wolnościowy możemy wykształcić w sobie charakter wolnościowy. Tak więc sposób tej organizacji nie jest obojętny.

Prawica zawsze stawiała na indywidualny charakter i moc sprawczą indywidualnej moralności. Ale to działa w przypadku wyjątkowych jednostek, a nie ogółu społeczeństwa. Jeśli nie chcemy budować społeczeństwa hierarchicznego, ze stadem baranów podążającym za wybitnymi jednostkami, to musimy tworzyć takie wolnościowe instytucje, które wykształcą wolnościową moralność w każdym, kto się z nimi zetknie.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.