Dodaj nową odpowiedź

- nie twierdzę, że

- nie twierdzę, że anarchiści byli pionierami ekologii, bo akurat to jest kwestia sporna, ale że bardzo wcześnie wprowadzali wątki ekologiczne do ruchu pracowniczego, co dawało szansę na ich umasowienie. Kropotkin już w XIX wieku przecież miał jak na swoje czasy dość proekologiczne podejście. Także uważany przez wielu za anarchistę Henry David Thoreau miał duży wkład w te kwestie. Później pojawiły się zielone wątki w anarchosyndykalizmie. Mało rozpoznany temat chyba zwłaszcza w Polsce, a warto.

- aparat represji, to nie samoobrona mieszkańców, ale narzucona odgórnie maszyneria, autonomiczna w dużym stopniu względem danego społeczeństwa ogólnie rzecz biorąc.

- anarchistów społecznych (przynajmniej większość) interesuje przede wszystkim zachowanie publicznych usług i ich uspołecznienie (czyli poddanie kontroli społecznej), a nie likwidacja, czy uzależnienie od kapitału w postaci prywatyzacji. Uważamy, że zarządzanie biurokratyczne za pomocą państwa źle funkcjonuje, ale to jeszcze nie prowadzi nas do wniosku, że należy te usługi w takim razie całkowicie zlikwidować. Naszym zdaniem po poddaniu ich kontroli społecznej i odbiurokratyzowaniu te usługi będą działały lepiej i służyły lepiej społeczeństwu niż w obecnych warunkach.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.