Dodaj nową odpowiedź

Mali: Eldorado złota, uranu, ropy i strategicznych minerałów

Świat | Gospodarka | Militaryzm

Francuski rząd oświadczył zamierza wysłać do mali 2,5 tys. żołnierzy, by „walczyć z islamskimi rebeliantami” i stopniowo zwiększać kontyngent wojsk powietrznych i lądowych. „Naszym celem jest zapewnienie istnienia bezpiecznego Mali, z procesem wyborczym i brakiem zagrożeń terrorystycznych”.

Francję wspierają inne kraje członkowskie NATO. Jak potwierdził amerykański Sekretarz Stanu Leon Panetta, Amerykanie dostarczają informacji wywiadowczych. Interwencję wsparły Kanada, Belgia, Dania, Niemcy i Polska, oferując wsparcie logistyczne i szkoleniowe.

Skąd nagłe zainteresowanie światowych mocarstw stanem demokracji w Mali? Prawdziwej odpowiedzi dostarcza krótki raport na temat bogactw naturalnych dostępnych na terytorium tego kraju.

Mali jest trzecim producentem złota w Afryce. Malijskie złoto jest znane przynajmniej od XIV wieku. Aktualnie, na terenie kraju działa siedem kopalni złota: Kalana i Morila w południowej części kraju, oraz Yatela, Sadiola i Loulo na zachodzie. Do tego należy dodać niedawno ponownie otwarte kopalnie w Syama i Tabakoto.

Poszukiwania złóż uranu prowadzi wiele międzynarodowych firm. Potencjał wydobywczy regionu Falea i prowincji Kidal jest szacowany na tysiące ton. Przy okazji warto pamiętać, że Francja generuje 90% swojej energii elektrycznej dzięki energetyce jądrowej, a większość uranu wykorzystywanego we Francji pochodzi z kopalni w sąsiadującym z Mali Nigrze.

Do tego można dodać złoża diamentów i kamieni szlachetnych w Kayes i Sikasso, oraz złoża boksytu (1,2 miliona ton), manganu, miedzi i ropy.

https://cia.media.pl/zludzenie_nieskonczonej_dostepnosci_energii_jadrowej...

http://www.jmpmali.com/html/miningandpetroleum.html

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.