Dodaj nową odpowiedź

ta

ale to ten artykuł przypisuje Kropotkinowi siłę kreacji ruchu więc jakiś wpływ tego tuza anarchistycznego na ruch przyjmuje się tu za zaistniały. Od takich mózgów można jednak wymagać trochę więcej krytycznego myślenia co do zastałej sytuacji. Wielu badaczy ruchu jednak postawie Kropotkina w tym czasie przypisuje siłę która do reszty zburzyła więzi międzynarodowego ruchu wolnościowego na wiele lat, lat których zabrakło w chwili wielkiego wrzenia. Wystarczyło poczekać a z każdym rokiem liczba dezercji, buntów, sabotaży, likwidacji oficerów narastała na wszystkich frontach a szczególnie w armii carskiej.
Most i Rocker mieli o to do niego wielki żal, dla nich zapewne groźniejszy od pruskiego militaryzmu był carski despotyzm, czarna sotnia, brytyjskie imperium nad którym nigdy nie zachodziło słońce, amerykańskie czołgi i francuskie bomby i nacjonalizm. Ale im jakoś nie przyszło do głowy aby w swym starczym umyśle wywołać myśl która opowiedziała by się po któreś ze stron konfliktu.
Faktem jest, że AIT zaistniało dopiero 1923. To nie robotnicy zawiedli to organizacja ruchu wolnościowego w wymiarze międzynarodowym nie nadążył za realiami epoki. Na własnej skórze przekonali się o tym wszyscy którzy w swej walce zostali osamotnieni na swych lokalnych frontach. Pisał o tym Mahno, za co kołki ciosano mu na głowie. Jedynie iberyjscy działacze wzięli sobie coś z tego do serca ale karta już się odwróciła. Zapłacili za to w przededniu kolejnej światowej wojny.

Powodzenia na dalszej drodze międzynarodowej walki pracowniczej i współpracy.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.