Dodaj nową odpowiedź

Xsavier, to odpowiedz na

Xsavier, to odpowiedz na pytanie, jakie zadałem wcześniej Borucie o to, co zrobić, by się utrzymać.
Wojna wywołała sprzeczność interesów między całością społeczeństwa, a jednostkami. Jest to sytuacja "standardowa" w takich warunkach i dlatego autorytaryzm był nieodzowny, by zwyczajnie przetrwać (zakaz strajków, przymusowe kontyngenty etc.). To nie jest program trockistowski na dzisiaj, wszyscy wiedzą jak ważna jest REALNA demokracja w planowej gospodarce uspołecznionej, niemniej jednak był on w pewnej mierze koniecznie w tamtych warunkach. Mimo wszystko warto ograniczać wpływ takich kontrowersji na dzisiejsze relacje między marksistami a anarchistami, choć wątpliwe jest by ostateczna zgoda kiedyś nadeszła (i chyba nie jest potrzebna do wspólnego działania). Ważne jest też wyciąganie wniosków z historii - zarówno błędów bolszewickich, jak i anarchistycznych. Można też pozostać sekciarzem ;-).

Jeżeli popatrzysz na lewicę niebolszewicką w Rosji, to cała opowiedziała się przeciwko systemowi rad robotniczych. Niestety, anarchiści też byli nierówni w tej sprawie (od poparcia do walki), a sytuacja wymagała jasnej odpowiedzi: za czy przeciw? Ale też warto byś zobaczył, że kryterium legalności danej partii był jej stosunek do systemu rad. Kiedy u mienszewików wyłoniło się skrzydło akceptujące rady to zostało ponownie zalegalizowane, choć jego wpływ ograniczono administracyjnie. Z drugiej strony, trudno było oddać władzę w radach zwolennikom parlamentaryzmu - dobrze to znamy z sytuacji w Niemczech.

I bądźcie też konsekwentni - jak wolność partii to nie Machno, który je na swoim terenie rozwiązywał, i to nie jako środek tymczasowy (bolszewicy), ale jako zasadę systemową.

PS: przed zamachem na Lenina nie zlikwidowano całej lewicy. Ale sprawdzę jeszcze chronologię i różne okolicznościowe wydarzenia. Niemniej jak pisałem, nie będę bronić każdego działania bolszewików, ale nie widzę powodu by we wszystkim już widzieć nadchodzący "świt totalitaryzmu".

PS2: wcześniejsza uwaga, że "to nie Trocki stworzył stalinizm", była skrótem myślowym rzecz jasna.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.