Dodaj nową odpowiedź

"Akt oskarżenia" Ludwika Waryńskiego

Blog

Akt Oskarżenia: Ludwik Waryński urodzony 24 września 1856 roku w Martynówce koło Kaniowa (obecnie Ukraina) i zmarł 2 marca 1889 roku w Szlisselburgu (Rosja). Jest oskarżany o to, że działał na rzecz jasno nieokreślonych mas pracujących, czyli tzw. PROLETARIATU, nie zaś na rzecz narodu polskiego i jego dążeń do odzyskania pełnej niepodległości. Rzekomo "współpracował" z władzami komunistycznymi Polski Ludowej w latach 1945 – 1989 (choć już nie żył), „użyczając” swojego wizerunku do celów propagowania "wrogiej narodowi polskiemu ideologi komunistycznej".

Tak brzmiałby pewnie (czyż nie absurdalnie?) akt oskarżenia Ludwika Waryńskiego, socjalisty i jednego wybitnych proletariuszy, wystawiony przez prawicowych publicystów. Niestety jest to wynik zniekształconego wizerunku Waryńskiego, jaki miał on w czasach PRL-u i po 1989 roku.

Ludwik Waryński był uważany zawsze przez polską prawicę za wroga ideologicznego tak w czasach, gdy istniał PRL, jak i po jego upadku. Przewiną Waryńskiego było to, że był działaczem socjalistycznym a nie niepodległościowym. Walka z pamięcią o nim przybrała formy nienawistnej propagandy, jakby Waryński był niemal odpowiedzialny za wszystko, co działo się w okresie PRL-u (nie wyłączając wprowadzenia Stanu Wojennego).

Wyniesiony na piedestał przez czterdzieści pięć lat stawiany za wzór młodzieży polskiej, wiersz napisał o nim Broniewski, widniał na banknocie stu złotowym czy znaczkach pocztowych. Warszawscy radni PiS, chcieliby zapewne zmienić nazwę ulicy Ludwika Waryńskiego na innego bardziej „pozytywnego” bohatera. Ta nagonka na człowieka, który walczył w obronie wyzyskiwanych i poniewieranych przez fabrykantów ludzi, jest dziś prowadzona przez zwolenników takiego samego wyzysku, jaki onegdaj zwalczał sam Waryński.

RobertHist

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.