Dodaj nową odpowiedź

USA: Incydent w elektrowni jądrowej Arkansas Nuclear One

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W dniu 31. marca 2013 r. o godz. 7:50 w elektrowni jądrowej Arkansas Nuclear One nad jez. Dardanelle (Russelville, Arkansas, USA) podczas rozruchu urwał się rotor turbiny, ważącej 500 t. W tym momencie reaktor nr 1 wszedł w zakres pracy bez odbioru mocy, co grozi stopieniem się rdzenia i wybuchem reaktora. Próba spowolnienia reakcji łańcuchowej za pomocą grafitowych prętów bezpieczeństwa nie odniosła skutku, gdyż z nieznanych powodów pręty się zablokowały. Jednocześnie uszkodzony został system sterowania reaktorem, uniemożliwiający automatyczne włączenie się systemu chłodzenia awaryjnego. Po 3 min. 50 sek. włączono ręczne agregaty bezpieczeństwa. Zginął 1 pracownik a 9 zostało rannych. W tym samym czasie nastąpiło automatyczne awaryjne zatrzymanie reaktora nr 2. Pręty grafitowe zadziałały prawidłowo i moc reaktora zmniejszyła się o ok. 60%.

Jednocześnie spalił się transformator, zasilający pompy wodne. Agregaty bezpieczeństwa pracujące przy chłodzeniu reaktora nr 1 nie mogły obsługiwać jednocześnie reaktora nr 2, w związku z czym podjęto decyzję o chłodzeniu reaktora wodą z systemu zewnętrznego. Wiąże się to z faktem, że woda ta nie jest w obiegu zamkniętego chłodzenia. Para jest odprowadzana do kominów chłodniczych, skąd jest wydalana do atmosfery.

Ponieważ woda jest skażona trytem, jodem i innymi pierwiastkami promieniotwórczymi, chmura powstająca nad elektrownią jest radioaktywna (zawiera promieniowanie alfa i beta), w związku z czym jest bardzo szkodliwa przy wdychaniu. W terenie przyległym do elektrowni wprowadzono procedury skażenia powietrza. Nikt nie potrafi określić stopnia i zakresu terytorialnego skażenia.

https://cia.media.pl/nuklearny_koszmar_ameryki

Za: http://www.bezjarzmowie.info.ke/test/?p=9854

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.