Dodaj nową odpowiedź

Afera podsłuchowa w USA

Świat | Technika

W tajnym dokumencie do ktorego dotarł Washington Post czytamy, że NSA, czyli amerykańska agencja bezpieczeństwa narodowego, ma bezpośrednie połączenie z serwerami firm takich jak Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype, Apple AOL oraz YouTube …i co gorsza, zgrywa z nich logi połączeń, treści e-maili i czatów, strumienie audio i video. Przede wszystkim tych, należących do cudzoziemców, ale nie tylko.

Zaczęło się od wycieku nakazu udostępnienia metadanych z rozmów telefonicznych. Afera wybuchła w środę, kiedy brytyjski Guardian ujawnił żądanie NSA skierowane do Verizona (operatora telefonicznego), w ktorym na podstawie “ściśle tajnego wyroku sądu” (sic!) domagano się stałego przekazywania informacjii dotyczących rozmów lokalnych i zagranicznych.

Nakaz wymagał podania w okresie od 15 kwietnia do 19 lipca numerów telefonów rozmówców, numerów IMSI i IMEI, numerów kart telefonicznych, czasu i długość rozmowy. Informacje te nazwano “metadanymi” a nie danymi komunikacyjnymi, dzięki czemu zgodnie z prawem nie były wymagane nakazy jednostkowe.

Nakaz sądu dla Verizon żądający ujawnienia danych dot. abonentów i prowadzonych przez nich rozmów
Administracja Obamy komentując sprawę oświadczyła, że "analiza połączeń telefonicznych wykonywana przez NSA jest krytycznym narzędziem ochrony narodu przed atakami terrorystycznymi".

Warto jednak zauważyć, że po raz pierwszy ujawniono masowe zbieranie danych do analizy, niezależnie od tego, czy dane te należą do podejrzanych, czy nie oraz że NSA skupiła swoje działania nie tylko na “statutowej” zagranicy, ale również na Amerykanach — a to z kolei pokazuje, że NSA kłamała na przesłuchaniach przed Senatem.

Co ciekawe, nakaz został wydany na podstawie uchwalonej w 2008 roku sekcji 215 Patriot Act. Nakaz wydał sąd FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court). Nakaz zabrania Verizonowi nie tylko ujawniania jego treści, ale nawet faktu istnienia takiego nakazu. Nie wiadomo więc, czy Verizon jest jedynym operatorem, do którego FISC skierował takie nakazy i czy jest to pierwszy, czy kolejny z nakazów, który otrzymał Verizon. Wszystko wskazuje na to, że opisany powyżej proceder trwa od 7 lat, a nakazy są regularnie odnawiane.

NSA skomentowała fakt ujawnienia nakazu w następujący sposób:

Ujawnianie ściśle tajnych amerykańskich postanowień sądowych powoduje długofalowe zagrożenie i nieodwracalną szkodę wyrządzaną naszym możliwościom identyfikacji zagrożeń dla naszego państwa.

Za: http://niebezpiecznik.pl/post/afera-podsluchowa-nsa-ma-bezposredni-doste...

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.