Dodaj nową odpowiedź

Zawsze jest możliwe

Zawsze jest możliwe skrócenie czasu pracy. Z tym, że wartość tej pracy musi być na poziomie zadowalającym pracownika. Pensja jest ekwiwalentem wartości jaką dana praca przedstawia dla pracodawcy przy działanie danego przedsiębiorstwa. Tak jak wyżej napisałem, poza sporem jest to, że dzięki rozwojowi technologicznemu pracownicy w tym samym czasie wykonują znacznie większą pracę. Zwiększenie efektów ich pracy, a tym samym wartości dla przedsiębiorstwa, które determinuje wysokość pensji przełożyło się jednak tylko częściowo na wzrost poziomu ich życia. Głównym tego powodem są obciążenia publiczne. Trzeba też zauważyć że sama ilość dóbr uważanych za podstawowe systematycznie się poszerza. Chronologicznie rzecz ujmując, 60 lat emu, prąd nie był standardem, 50 lat temu nie była nim lodówka, 40 telewizor, 20 komputer, 10 internet.

Dalsze twoje uwagi to pomieszanie leków i argumentów za czymś na kształt pensji gwarantowanej, albo co chyba bardziej pasuje odszkodowania technologiczno-rozwojowego.

Pierwsze głosy mówiące o tym, że rozwój techniczny spowoduje masowe bezrobocie pojawiły się wraz z użyciem maszyny parowej przy produkcji i odżywają co jakiś czas. Sam rozwój technologiczny to nie tyle problem co wyzwanie. Nowo pojawiające się branże cierpią na dramatyczny niedobór ludzi. To że w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na furmanów jest znikome, a informatyka o specjalności budowa baz danych, czy inżyniera sieci, trudno na rynku znaleźć.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.