Dodaj nową odpowiedź

...

Głównym powodem jest przede wszystkim chciwość właścicieli. Korporacje typu Nike czy Apple przynoszące miliardy zysków, pozbawiły zatrudnienia rzesze pracowników w procesie komputeryzacji produkcji. Jednocześnie tych, których nie dało się jeszcze zastąpić automatami zatrudniają w krajach 3 świata gdzie koszta pracy są minimalne a warunki pracy tragiczne. Więc bzdury typu, że to wina wysokich podatków to czysta propaganda. Z drugiej strony jakim trzeba być naiwniakiem, żeby wierzyć, że jak pracodawca będzie płacił mniej podatków to od razu podzieli się zaoszczędzonymi pieniędzmi z pracownikami...

Asortyment dóbr nie ma nic wspólnego z trudnością ich wyprodukowania. Koszt i czas produkcji komputera czy telefonu jest tak niski, że nie opłaca się ich naprawiać a nowe wersje zalewają nas w takim tempie, że ciężko podążyć za nowościami. Niestety pracownicy obozów pracy w Chinach czy Bangladeszu mogą sobie o nich pomażyć. I tak w USA czy Europie komputery lądują na śmietnikaach a tam pensja całego życia może na niego nie wystarczyć.

Moje uwagi to nie recepty tylko spostrzeżenia. Nie pisze, że rozwój technologiczny to problem. Wręcz przeciwnie - może on pomóc całej ludzkości. Niestety kapitalizm jest systemem prezstarzałym i na siłę utrzymywanym przez szare eminencje biznesowo-bankowe trzymające w swych kieszeniach polityków światowych mocarstw (zobacz kto sponsoruje kampanie prezydenckie kandytatów w USA). System ekonomiczno - polityczny jest zacofany w stosunku do technologicznego. Jednostki nie chcą się dzielić zyskami a zarazem zagrabiają dorobek intelektualny dla własnych korzyści (wiedza jest efektem kolektywnej pracy pokoleń).

Podaj mi przykłady tych branż cierpiących na niedobór siły roboczej? Według analityków (min. Rifkin) nie ma sektora który by wystarczająco zaspokajał efekty technologicznego bezrobocia.

Odnośnie informatyków - specjalistów to poszukaj ich w UK - zdziwisz się ilu z nich czyści tam kible, tak samo magistrów marketingu/zarządzania, ekonomii, socjologii itp. Poziom edukacji i umiejętności nie gwarantuje pracy tak jak kiedyś...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.