Dodaj nową odpowiedź

USA: Nielegalne sterylizacje w kobiecych więzieniach

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Niemal 150 kobiet osadzonych w kalifornijskim więzieniu w Chowchilla pomiędzy 2006 a 2010 r. zostało tam wysterylizowanych, choć nie uzyskano na to wymaganej zgody władz stanowych – wynika z raportu organizacji pozarządowej Center for Investigative Reporting (CIR). Autorzy/ki raportu podejrzewają, że kolejna setka kobiet była poddana sterylizacji w latach wcześniejszych (co najmniej od końca lat 90. ubiegłego wieku).

Sterylizacji dokonywano poprzez podwiązanie jajowodów. Zabiegi wykonywano u kobiet ciężarnych, tuż po urodzeniu dziecka przez cięcie cesarskie. Kilka byłych więźniarek ujawniło ostatnio, że przez cały okres ciąży wywierano na nie silną i nieustającą presję, aby zgodziły się na sterylizację. Szczególnie silnej presji poddawano ciężarne, które personel medyczny uznał za predysponowane do powrotu za kratki w kolejnej ciąży (niektóre z kobiet, nie posiadających żadnego ubezpieczenia zdrowotnego, celowo łamały prawo po zajściu w ciążę, aby trafić do więzienia, gdzie miały zapewnioną opiekę medyczną na czas ciąży i porodu).

Sterylizacja więźniów (dawniej także przymusowa) ma w Stanach Zjednoczonych długą historię, zwłaszcza w Kalifornii, jednak od 1979 r. jest tam oficjalnie zakazana. Ustawodawca pozostawił jednak prawną furtkę – zabiegi takie mogą być wykonywane za publiczne pieniądze w uzasadnionych przypadkach, po każdorazowym uzyskaniu zgody specjalnie powołanej stanowej komisji. W więzieniu w Chowchilla nikt o taką zgodę w latach 2006–2010 nie występował.

Za: https://www.facebook.com/CodziennikFeministyczny

Źródło: http://www.medexpress.pl/start/przymusowa-sterylizacja-kobiet-w-kaliforn...

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.