Dodaj nową odpowiedź

Demonstracja związkowa w Warszawie - Antyfaszystowski Toruń

Kraj | Blog | Protesty

Około 200-300 osób wzięło udział w bloku antykapitalistycznym podczas warszawskiej demonstracji związkowej w dniu 14 września. Część antykapitalistyczną zorganizowały OZZ Inicjatywa Pracownicza, Warszawska Federacja Anarchistyczna, Pracownicza Demokracja, Polska Unia Lokatorów, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz członkowie i członkinie grup wolnościowych z całej Polski.
http://antyfaszystowskitorun.wordpress.com/

Demonstranci zebrali się przed budynkiem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

Po krótkim wiecu blok ruszył spod ministerstwa i połączył się z główną demonstracją związkową. Na czele bloku niesiono transparenty „Władza precz” oraz „Czas na strajk generalny”, a także “Stop roszczeniowym pracodawcom” i “Walcz, protestuj, stawiaj opór”. Skandowano „Uderz, uderz w kapitalizm, naszą drogą syndykalizm!”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna!” oraz „Strajk, strajk generalny!”. Duży entuzjazm wśród innych protestujących wywołało hasło „rząd na bruk, bruk na rząd”.

Blok przy dźwiękach gwizdków i trąbek przeszedł otoczony transparentami do Placu Zamkowego, gdzie kończyła się demonstracja związkowa. Rozdawane były biuletyny i ulotki dotyczące strajku generalnego.

Wzieliśmy udział w demonstracji, ponieważ nie godzimy się na przywileje dla przedsiębiorców, na reformy zmierzające do degradacji roli związków zawodowych i wzmagające wyzysk pracowników i pracownic. Taka polityka prowadzi do coraz głębszych podziałów na biednych i bogatych, wzrostu ubóstwa i wykluczenia oraz bogacenia się wąskich elit. Rząd w liberalnym zaślepieniu zamienia nasz kraj w republikę bananową, której atutem jest tania siła robocza.

Uważamy, że konieczna jest szeroka koalicja wszystkich środowisk, które sprzeciwiają się polityce rządu pod dyktando kapitału. Chcemy wspólnie opracować strategię postępowania i formę uczestnictwa w protestach społecznych. Jest tak źle, że wszystkie związki zawodowe razem wychodzą na ulice. Nie można ani chwili dłużej czekać z protestem. Następnym krokiem powinien być strajk generalny, by wywalczyć prawa pracownicze i związkowe dla wszystkich pracujących.

Komentarz redakcji: Według szacunkowych obliczeń demonstracja związkowa zmobilizowała nawet 100 000 osób. W związku z tym był to największy protest w Polsce od 1988 roku.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.