Dodaj nową odpowiedź

No właśnie, wybór należy

No właśnie, wybór należy do ciebie ... Kto jednak potrafi, kiedy z jednej strony zagląda w oczy głód i nędza, a z drugiej strony jesteśmy mamieni koniecznością życia na określonym poziomie, posiadania takich a nie innych gadżetów, dóbr, metek, bywania itp - pójść własną drogą ?

Artykuł jak najbardziej trafny, z tym że nie ma co liczyć na jakieś bojkoty, unoszenie się honorem, rozprzestrzenianie wiedzy na temat form łamania praw pracy i człowieka. Na świecie zaszły ogromne zmiany, i ludzie tracą już nie zainteresowanie nawet kwestiami humanizmu, ale nie potrafią doświadczać empatii w stopniu choćby z lat 80 tych. Ten trend będzie się pogłębiał, jak pogłębia się europejska tęsknota z autorytaryzmem, który rozgoni ciemne chmury niepewności, i odgoni w końcu obcych, z którymi nie udaje się koegzystować. Polska na tle Europy wypada jeszcze gorzej, ponieważ z jednej strony jest u nas całkowity brak zrębów nawet społeczeństwa obywatelskiego, poczucia współodpowiedzialności, konsekwencji społecznych, a z drugiej jest cała nawała konsumpcjonizmu, który sięga po coraz to nowe i doskonalsze formy pseudoindywidualizacji. Polacy i polki unoszą się w necie, narzekaja na potęgę, wyklinają, że to trzeba wszystko rozpierdolić, i na tym się to kończy. Badania wskazują, że jeszcze nigdy nie byliśmy jako społeczeństwo tak nieufni, skłóceni i zawistni. Polska jest jednocześnie krajem, w którym najszybciej rośnie grupa milionerów w EU. Paradoksalnie.

Nie widzę żadnej, ale to żadnej nadziei w działaniach oddolnych, mających na celu uświadamianie ludzi. Tu się nic nie ruszy. Co ma być z tej części społecznej zagopodarowane, która ma jakąś ikrę, zostało zajęte albo przez kibolstwo, albo hipsterkę.

Wyjściem z tego jest budowanie grup w oderwaniu od państwa, niejako powrót do tych lat 80 tych. Nie ma po co wychodzić do ludu, bo to jest skazane na porażkę. Być może ci, którzy w chwili obecnej jeszcze kontestują system, to ostatni potrafiący myśleć, postrzegać i czuć w sposób pozwalający im nie do końca być uwiedzonymi przez ten markowo internetowo polityczny perkal i koraliki. Dalszych takich pokoleń już nie będzie, dobór naturalny załatwi sprawę. A pojedynczy, dosłownie pojedynczy zbuntowani, będą trafiać do przyszłościowych psychuszek, tyle że będą one pod egidą UE, i miast ciężkich ruskich psychotropów, bicia, lobotomii, będą zagłaskiwani tam na śmierć.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.