Dodaj nową odpowiedź

Lubelskie cyber-patrole w natarciu

Kraj | Represje | Technika

Lubelscy funkcjonariusze policji z cyber-patroli w natarciu! 29 osób będzie odpowiadać za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie w internecie utworów chronionych prawem autorskim - muzyki, filmów, gier, programów komputerowych. To efekt działań policyjnych "cyber-patroli", które skontrolowały mieszkania tych osób w Lublinie i Puławach (Lubelskie) - poinformował rzecznik policji.

W ciągu 2 dni przeszukano 29 mieszkań. Policjanci „zabezpieczyli” czyli de facto ukradli w majestacie prawa komputery wszystkim obwinionym o łamanie prawa. Groźnymi cyber-zbrodniarzami okazali się w większości licealiści i studenci.

„Przestępczy proceder” umożliwiły obwinionym różnorodne programy typu peer- to-peer (P2P). Udostępniali oni w sieci zawartość swoich twardych dysków, jak też nielegalnie ściągali dane na swoje komputery.

Policyjni eksperci oszacowali wartość zarekwirowanego sprzętu na 120 tys. zł, a nielegalnego oprogramowania - 300 tys. zł.

Za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara do 5 lat więzienia.

Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie ostrzega: Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.