Dodaj nową odpowiedź

Razem Przeciwko Nacjonalizmowi

Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego zebrało się, wg organizatorów, znacznie więcej niż 1000 osób.
W przemówieniu Andrzej przypomniał walkę z gettem ławkowym w uniwersytetach prowadzoną przed II wojną światową i opowiadał o blokadzie wejścia ruchu narodowego na uniwersytet w ostatnim roku. Drugi z mówców, wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski wyjaśnił wszystkim przyczyny wsparcia inicjatywy przez związek zawodowy.
Następnie uczestnicy przeszli tą trasą, jaką szedł Janusz Korczak i dzieci z Domu Sierot na Umschlagplatz. Na placu Grzybowskim Robert wspomniał robotnicze tradycje walk o wolną i sprawiedliwą Polskę sprzed ponad 100 lat. Na skrzyżowaniu ul. Żelaznej i Chłodnej przemówienie Owcy dotyczyło getta warszawskiego i odwiecznego problemu tolerancji. Pod Pawiakiem Ewa przypomniała dzieje więzienia kobiecego. Odbył się też koncert raperów Carpera i Freaka, którzy nawiązali do nietolerancji narodowców. Przed pomnikiem na Umschlagplatz Roger odczytał wspomnienia świadków ostatniej drogi dzieci i personelu z Domu Sierot. Jan odczytał wiersz Juliana Tuwima, który był wielkim przeciwnikiem polskich odmian faszyzmu.
Mimo deszczu pod koniec marsz przebiegał w energetycznej atmosferze dzięki zagrzewającej do marszu muzyce. W demonstracji brało udział bardzo wielu Warszawiaków nie należących do żadnej organizacji. Uczestniczyła w marszu ekipa z Łodzi. Wzruszający był udział w pochodzie chłopaka o kulach i dziewczyny na wózku inwalidzkim.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.706618832684769.1073741853.374...

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.