Dodaj nową odpowiedź

II wojna światowa

Doprawdy, to nacjonalizm doprowadził do II wojny światowej ?
To J.W. Stalin był nacjonalistą? A jakim?

Bo przecież bez niego (w znaczeniu- komunizmu w ZSRS) nie byłoby tej wojny, albo trwałaby krócej, gdyby jednak Niemcy ją wywołały.
Polityka ZSRS dążyła do wywołania tej wojny, aby podczas jej trwania zaatakować wyczerpaną Europę w stosownym momencie. Opisano to już nieźle, polecam choćby "Lodołamacz" Suworowa w wolnej chwili.
Prawda - od VI 1941 zaczął nawiązywać do tradycji narodowych Rosji i z czasem było tego dużo. Musiał tak robić bo za komunizm żołnierze nie chcieli walczyć, oddając się tysiącami Niemcom do niewoli, czasem po drodze zabijając komisarzy. No a Hitler mu w tym pomógł bo wierzył w te wariactwa że Słowianie to podludzie...resztę Pan chyba zna? Ale te elementy narodowe w komunizmie były jednak służebne wobec niego, nie odwrotnie.
Osobna sprawa - na ile hitleryzm to nacjonalizm niemiecki a na ile coś innego?
Nacjonalizm godzący się na zagładę własnego narodu, z chwilą gdy on "nie dorósł"? Coś tu nie tak. Chociaż zgoda, że nacjonalizmu niemieckiego w hitleryzmie było dużo. Ale to nie to samo.

Warto aby Pan zapamiętał - nacjonalizmy mają cele ograniczone, do pewnych naturalnych granic, narodowe właśnie. Imperializmy są nimi dlatego że łączą się z ideami ponadnarodowymi. Jak w tych 2 przypadkach krajów które doprowadziły do II wojny - Niemiec i Związku Sowieckiego. Ten drugi na pewno nacjonalistyczny nie był, ten pierwszy - w pewnej tylko mierze tak.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.