Dodaj nową odpowiedź

Czyli co, PRL była

Czyli co, PRL była "zdegenerowanym państwem robotniczym" (zdegenerowanym, ale zawsze robotniczym) które trzeba było krytycznie bronić bo mimo wszystko były jakieś zdobycze dla proletariatu?

Czy to samo powiesz o Korei Północnej? Wiem, wiem, w PRLu aż tak źle nie było, ale widziałem już trockistów którzy jej bronili bo dla tamtejszego proletariatu lepsze to niż gdyby przyszli tam Amerykanie ("We are all Hezbollah" jak to skandowali członkowie brytyjskiej SWP :)).

"Stłamszone żyjące w nędzy społeczeństwa nie walczą o ideały"

W komunizmie nie chodzi o realizowanie jakichś ideałów.

"Skala społecznego poparcie dla rozwoju w stronę komunizmu opartego na samorządności i śmiałość wysuwanych żądań była historycznym ewenementem nie występującym raczej w żadnym kraju typowo kapitalistycznym"

To ja chyba w jakiejś alternatywnej rzeczywistości żyję.

BTW, śmiałość wysuwanych żądań? To co się działo w Polsce miało potencjał, ale śmiesznością jest robienie z tego czegoś na miarę rewolucji październikowej czy hiszpańskiej. Anarchiści moim zdaniem trochę to teraz przeceniają. Oczywiście, że robotnicy nie walczyli o wolny rynek i Papieża Polaka, ale wcale też nie byli jakimiś komunistami czy anarchistami. Hasło "socjalizm- tak, wypaczenia- nie" sugeruje, że ten socjalizm już istnieje, tylko jest właśnie zdegenerowany. Budowa tego "socjalizmu bez wypaczeń" miała więc mieć postać reformy ówczesnego systemu.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.