Dodaj nową odpowiedź

Ciekawe rzeczy opowiadasz. W

Ciekawe rzeczy opowiadasz. W czasie, gdy grecki ruch społeczny podkulił ogon i grzecznie przyjmuje kolejne środki destabilizujące, istnieją ludzie zdolni do największych poświęceń. Pora chyba, żebyś zszedł na ziemię i poznał kilka drobnych faktów. Zagraniczni kredytodawcy Grecji liczą się z kosztami w postaci protestów społecznych. Ich "niekorzystny wpływ" (strajki generalne itd.) jest przerzucany na państwo, czyli owo społeczeństwo. Błędne koło. To stały element tego typu porozumień. Natomiast działania WR i KKO doprowadziły w okolicach 2011 roku do sytuacji chwilowego zablokowania finansowania greckiego długu (wysoki wskaźnik ryzyka inwestycyjnego spowodowany destabilizacją wewnętrzną). Ambasady i lobby biznesowe m. innymi USA, Niemiec, Rosji (chcącej zakupić linie kolejowe) zagroziły także zablokowaniem wszelkich inwestycji w tym kraju (źródła w wyciekach z ambasad na Wikileaks). Stąd potężna operacja wymierzona w te środowiska, która doprowadziła m. innymi do aresztowania członków WR i później KKO.

Śmiem twierdzić, że wpływ grup zbrojnych na sytuacje gospodarczą w Grecji jest znacząco większy niż jakiekolwiek protesty społeczne, wpisane w koszta polityki neoliberalnej. Problem w tym, że nie mówi się o ty otwarcie, więc nasza wiedza nt. temat jest niewielka. Strzępy zakulisowych rozmów między rządami, bankami, klubami biznesowymi dają jasno do zrozumienia, że to całkowicie odmienne i nieprzewidywalne zagrożenie jest traktowane dużo poważniej niż jakikolwiek protesty nawet wielomilionowego ruchu społecznego - szczególnie w kontekście walki z terroryzmem.

Każdy, kto obserwuje zmiany zachodzące w obrębie kapitalizmu, powinien zdawać sobie sprawę, że ruch społeczny jako taki nie stanowi już żadnego zagrożenia dla interesów kapitału i nie jest dłużej przedmiotem bezpośredniego zainteresowania władzy. Obecne mechanizmy represji skupiają się na coraz dogłębniejszej kontroli jednostek, drobnej przestępczości, prewencji. Prawdziwym zmartwieniem władzy są teraz menele, narkomani i wysoki wskaźnik przestępczości, które razem np. zmniejszają wpływy z danego obszaru miejskiego. "Aspołeczne zachowania" są nowym rewolucyjnym narzędziem w rękach wykluczonych. Prawdziwym indywidualizmem i egoizmem klasowym stały się natomiast batalie toczone w imię poprawy jakości życia pewnych kategorii wykluczonych (pracowników, lokatorów itd.)

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.