Dodaj nową odpowiedź

chodziło mi o sofistykę,

chodziło mi o sofistykę, zwykły lapsus wyrazowy.

Twoje rozumienie Hegla jak i całej filozofii musi się najwyraźniej opierać na jakiejś sztywnej wykładni akademickiej, którą pobierasz chyba jeszcze do dziś,[obawiam się, że imputując ci wyższe wykształcenie obrośniesz w piórka, a przecież może nawet nie ukończyłeś gimnazjum] bo zwyczajnie nie widzisz, że ta skrótowa wykładnia jego nauki która nas tu raczysz to jakiś niedorzeczny farmazon pozbawiony ładu i składu. Każdy kto przeczyta notatkę na temat jego myśli na Wikipedii zrozumie więcej we właściwy sposób niż ty tu próbujesz zwojować.
Przyjmując racjonalność procesu dziejowego[jak robi to Hegel], nadając już tym samym mu jakąś cechę, obdarzać ten absolut istniejący wyłącznie w warstwie rzeczywistości alternatywnej czy świecie ideałów świadomością samego siebie, to tym samym uczynić go determinantem i jedyną siłą sprawczą wszelkiej ludzkiej działalności .
Teraz, żeby twój filisterski rozumek łatwiej to przyswoił zacytuję Dostojewskiego:
"jeżeli bóg[w wypadku Hegla duch/absolut] jest, to cała wola należy do niego i wyjść poza te wolę nie mogę. Jeżeli go nie ma , to wola jest moja i mam obowiązek ją wypełnić"

Natomiast racjonalność procesu dziejowego Hegla można podsumować parafrazując Voltaire'a, żyjemy na najlepszym z możliwych światów, ponieważ duch musi pragnąć wolności. Dlatego też rozumiem, że uczniowie Hegla nie czynią Hitlerowi wyrzutów, bo przecież jego pojawienie się było naturalną konsekwencją zmierzania ducha do wolności i jego racjonalnym zamysłem.

Ps. To, że jesteś studenciakiem obezwładnionym nauczycielskim autorytetem i wizją jaką ci sprzedaje, można w prosty sposób wywnioskować z wycieczek interpersonalnych. W taki sposób wystawiasz sobie tylko świadectwo pryszczatego frustrata, który musi kogoś zwyzywać by poczuć się lepiej i nie być zmuszonym używać racjonalnych argumentów.

Ps.2 Znam Hegla jedynie fragmentarycznie i nie sądzę by to miało się zmienić, spekulacje o absolucie i tym podobnych wyższych bytach jak i inne teologiczne bajdurzenia zostawiam klechom.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.