Dodaj nową odpowiedź

KATAR: 44 robotników zmarło na budowach mistrzostw świata.

44 robotników zmarło na budowach mistrzostw świata.

Wspaniałe relacje utrzymywane między Francją a dyktaturą w Katarze są znane od dawna. Szejk Hamad bin Khalifa Al Thani, Emir Kataru, został zaproszony z honorami na defiladę 14 lipca 2008 roku. To prawda, że Francois Hollande rozwija współpracę głównie z Arabią Saudyjską a nie z Katarem. Zresztą wymiana handlowa z Katarem w 2012 obniżyła się o 25 %, z przyczyn zmniejszenia importu gazu i ropy. W każdym razie Katar pozostał trzecim klientem i dostawcą Francji na półwyspie arabskim. Francuski eksport dotyczy przede wszystkim dóbr wysokoprzetworzonych, takich jak dostawy Airbusów. Kapitaliści francuscy podbili rynek w Katarze w branży aeronautycznej, luksusowej, dostarczania wody, dystrybucji, budownictwie i rynek zbrojeniowy.
Ale dobre relacje francusko-katarskie nie ograniczają się wyłącznie do zwykłej współpracy ekonomicznej. Współpraca wojskowa, rozpoczęta w 1994 przez umowę obronną, która jest filarem wzajemnych relacji, która została wzmocniona przez wspólne zaangażowanie samolotów francuskich i katarskich podczas wojny w Libii w 2011. Ta interwencja militarna by wesprzeć bataliony dżichadystów aktywnych na ziemi była finansowana szczególnie przez Katar. Co więcej, żandarmeria francuska stworzyła formę « sił bezpieczeństwa wewnętrznego » emiratu, to znaczy sił represji na usługach dyktatury, które przyniosły zauważalne wsparcie podczas Igrzysk Azjatyckich w Doha w 2006. Emir ma nadzieje odnowić tą współpracę podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Doha w 2022.
I to co dotyczy tego przyszłego wydarzenia, według źródeł brytyjskiej gazety The Guardian powołujących się na ambasadę Nepalu w Doha, minimum 44 robotników nepalskich pracujących na budowach, zginęło miedzy 4 czerwca a 8 sierpnia. Ci robotnicy, w większości młodzi, byli ofiarami problemów kardiologicznych i wypadków w pracy. Te tragedie nie dziwią w kontekście warunków współczesnego niewolnictwa, w których ci robotnicy są wyzyskiwani. Ponad 90 % katarskiej siły roboczej składa się z imigrantów i 1,5 miliona dodatkowych robotników musiało zostać zatrudnionych by zbudować stadiony, drogi i hotele, które będą obsługiwać tą imprezę.
Nepalczycy stanowią 40 % tych robotników, którym w tempreaturze 50 stopni odmawia się regularnego dostępu do wody pitnej, i którzy żyją w żałosnych warunkach. Oni śpią w szkodliwych dla zdrowia hotelach, stłoczeni po 12 w jednym pokoju. Podróż z ich kraju pochodzenia, kosztowała ich bardzo drogo i musieli się oni zadłużyć według wygórowanej 36 % stawki, by opłacić agencje organizujace im transport. Dostają wypłaty z wielomiesięcznym opóźnieniem i ich dokumenty są skonwiskowane, by umożliwić im powrót do domu.
Jednak to współczesne barbarzyństwo nie przeszkadza prezydentowi Francji, jak i francuskim kapitalistom, którzy realizują w Katarze gigantyczne zyski, których wielkość jest ściśle uzależniona od nieludzkich warunków pracy, które są zabronione w ich własnym kraju.

http://www.lariposte.com

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.