Dodaj nową odpowiedź

Deng to mało Mao w Mao

Bardzo pobieżna analiza Dengizmu nijak sie ma do marksizmu-leninizmu-maoizmu. Aby zrozumieć pewne rzeczy (abstrahując od Listu do Wiery Zasulicz i konsekwencji teoretycznych wynikłych z niego, do antyimperialistycznego rysu nurtu komunistycznego) słabo zrozumiane przez klecącą_ego powyższą notkę polecam ten tekst:
http://maopd.files.wordpress.com/2012/02/antymaoistowska-linia-w-sprawie...
|
Co prawda chodzi tam o wytykanie maoistowskim Chinom m.in. niewspieranie najbardziej postępowej frakcji w Angoli, ale sposób myślenia (najpierw walka z imperializmem, później o socjalizm) jest wyłożony jasno i dobitnie.

Antykomunistyczni_ne, a w szczególności antymarksistowskie_cy anarchiści_stki (a w praktyce nawet autonomiści_stki) mają szczególny problem, ponieważ zawsze chcą zachować rozumianą w burżuazyjno-idealistyczny i sekciarski sposób 'czystość idei', której nie odróżniają od strategii - stąd albo robią pikietki, albo niezrozumiałe dla klasy robotniczej 'pięć kroków w przód' (w czym specjalizuje się oczywiście przede wszystkim reszta nurtów @ na czele z pogromczyniami_cami witryn). Jak to?
Ten tekst
http://maopd.files.wordpress.com/2012/02/wojna-domowa-jak-stracono-hiszp...
dobitnie pokazuje niemożliwość myślenia strategicznego anarchosyndykalistów i komunistów wolnościowych w walce z faszyzmem ze stalinistami w Republikańskiej Hiszpanii (faktycznie zaś: brak zainteresowania jak zwycięstwo faszystów przełożyć może się na układ globalny - nie liczenie się, że staliniści byli globalnie najśilniejsi i z demonizowania ich na każdym polu i zwalczania zostali postawieni pod ścianą konieczności np. paktu ribbentrop-mołotow...; proszę przeczytać, a potem ocenić, czy głoszę bzdury). Zwłaszcza miłośnikom_czkom anarchokomunizmu (tendencja Berkkman-Goldman).

Aha, nie jestem twórczynią strony - teksty mnie wciągnęły. Polecam!

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.