Dodaj nową odpowiedź

"powolny rozwój" może

"powolny rozwój" może dotyczyć całej historii a rewolucje sa jego częścią
Jeśli natomiast masz na myśli jakieś reformy to one również sa wymuszane przez ruchy rewolucyjne. Bez ciśnienia rewolucji nigdy nie byłoby reform. Elity i rządzący rezygnują ze swoich przywilejów tylko jeśli są do tego zmuszeni

Rewolucje zawsze niosą ze sobą zmiany i jeśli są konsekwentne to są zmiany na lepsze. Tylko nieudane rewolucje niosą ze sobą zmiany na gorsze - a nieudane rewolucje to takie w których pojawiają się jakies nowe elity. Kontrrewolucje też niosą zmiany na gorsze. Jeden przykład już podałem wyżej ale można je mnożyć - hamowanie rewolucji przez jakobinów w czasie rewolucji francuskiej, hamowanie rewolucji przez bolszewików w Rosji, hamowanie rewolucji przez faszystów i stalinistów w Hiszpanii a potem w całej Europie itd.

Historia jest pełna eskapad i bezsensowych rzezi dokonywanych głównie przez obrońców porządku.

Reformy mają do tego taką brzydką cechę że łatwo je cofnąć. Na przykład 100 lat poświęcono na socjalne reformy kapitalizmu i neoliberalizm cofnął dużą ich część w ciągu kilkunastu lat. Jest to dowód na to że reformy nie działają tak jakby chcieli ich zwolennicy.
Dośc majaków o reformach ;)

To jest organizacja państwa i systemów ekonomicznych opartych na wyzysku (obecnie kapitalizmu) dopóki będzie się akceptować jedno i drugie, to zmiany na gorsze lub wycofywanie zmian na lepsze będzie się powtarzać.

Musiałeś urwać się z choinki, bo przez większość swojej historii homo sapiens miał całkowicie inna organizację niż obecna. Wystarczy nie powtarzać starych błędów i uczyć się historii

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.