Dodaj nową odpowiedź

Impel - praca za złotówkę

Kraj | Prawa pracownika

Musimy podpisać oświadczenie o wyrażeniu zgody na przepracowanie 45 godzin po 1 zł za godzinę, inaczej stracimy pracę – mówią pracownicy ochrony zatrudnieni przez Impel.

Nie chcą pokazywać twarzy, proszą o zmianę głosu – boją się, że gdy zostaną rozpoznani, natychmiast stracą pracę. Szef zmusza nas do przepracowania 45 godzin po złotówce za godzinę, minus podatek to 37 złotych za tydzień pracy. Mówią, że jest nowa ustawa i mają mniej kasy – opowiadają pracownicy.

Za pracę po godzinach mieliby dostawać wynagrodzenie nie od firmy Impel, ale innej spółki w ramach umów cywilno-prawnych. To legalne – mówi rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Umowy zlecenia i o dzieło nie podlegają naszej kontroli o ile nie są to umowy, które z mocy prawa powinny być umowami o pracę, bo na rzecz tego samego pracodawcy itp. – dodaje Agata Kostyk-Lewandowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Budżet państwa ma wydać na dopłaty dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne 3 mld 160 mln zł. PFRON szacuje, że pracę ma dziś mniej niż 20% osób niepełnosprawnych, w tym około 3% ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dla porównania w Szwecji zarobkuje około 60% niepełnosprawnych.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.