Dodaj nową odpowiedź

NIE KAŻDA RZEKA DA SIĘ UJARZMIĆ W TYCH OKOLICZNOŚCIACH

Dopiero reaktywowaliśmy Grupę. Nie zamierzamy zatem korzystać z twoich rad.
Wyobraź sobie, że mało które wydarzenie polityczne można uznać za niezmanipulowane. W przypadku powstania w Donbasie wiadomo jedynie, że za mobilizacją społeczną na wschodzie Ukrainy stała Partia Regionów. Wydarzenia wymknęły się jednak jej spod kontroli, zwłaszcza że partia ta jest w stanie zbliżonym do rozkładu.

To prawda - wpływ Kremla i szerzej różnych sił politycznych, również opozycyjnych wobec Kremla, na wschodniej Ukrainie jest na każdym kroku odczuwalny. Wsparcie medialne czy dyplomatyczne Moskwy jest nie do przecenienia. Straszak militarny też ma swoje znaczenie. Gdyby nie interwencja "zielonych ludzików" na Krymie Rosjanie nie wstaliby tak szybko z kolan. Po tym co wydarzyło się na Majdanie. "Rosyjska Wiosna" nie przyszłaby tak wcześnie i nie wybuchła by nagle "zielenią" i czerwienią. Może siły i wiary by jej zabrakło. Pewnie są tu i agenci i pieniądze. A gdzie ich nie ma?
Ale jest przede wszystkim masowy, żywiołowy, oddolny ruch społeczny, który pewnie Putin chciałby ręcznie kontrolować, ale nie on jeden. Ma też ten ruch swoją logikę, o której pisał Borys Kagarlickij http://rabkor.ru/analysis/2014/04/22/logic.
Nie koniecznie jest to logika obiektywna (jak chciałby Zbigniew M. Kowalewski, przynajmniej takiej doszukiwał się w przypadku "Solidarności"), w końcu wpływ na nią mają siły zorganizowane. To one chcą być języczkiem u wagi. Weź jeszcze pod uwagę sprzeczności interesów nie tylko głównych graczy i pogłębiający się kryzys gospodarczy, który na Ukrainie i Rosji może mieć swoją kulminację.

Nie wierzysz w samoorganizację?
Jaki z ciebie anarchista?

Nie każda rzeka da się ujarzmić, zwłaszcza w tych okolicznościach. No choćby takich, jak tu opisano http://polemika.com.ua/article-144156.html#title.
Róbmy wszystko, by kwiaty zakwitły i wydały owoce.

NASZE KWIATY.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.