Dodaj nową odpowiedź

UPRASZCZASZ SPRAWY

Upraszczasz sprawy. To, że "Głos Rosji", geopolityka.org, czy niektórzy komentarzy i dyskutanci na lewica.pl są zwolennikami W. Putina nie dziwi. Tak się jakoś składa, że Putin i choćby RT urasta na namacalną alternatywę nie tylko w oczach domorosłych obrońców wolności słowa http://www.vesti.ru/doc.html?id=1523461&tid=105474, poszukiwaczy realnej alternatywy dla jednowymiarowego świata i dyktatu amerykańskiego. Chłopcy od Piskorskiego, Agnieszka Wołk-Łaniewska, Piotr Ikonowicz czy bloger Jarosław Augustyniak nie ukrywają swoich sympatii. Nasze komentarze na lewica.pl są zwyczajnie blokowane. Oto przykład:

NIEWINNY BŁĄÐ (zatrzymany komentarz)

(z cyklu "Jaja jak czerwone berety")

Jacek C. Kamiński upiera się, że portal "Kawkaskaja Politika" jest blogiem Borysa Kagarlickiego. I nie poprawia skandalicznego błędu (patrz: lewica.pl, Borys Kagarlicki "Wyszli na plac").
Taki błąd w oczach konserwatysta.pl czy Fronda.pl, w których Jacek C. Kamiński chętnie publikuje, pewnie nawet politycznie uwiarygadnia autora. Tym bardziej, że jest redaktorem "Myśli Polskiej" (patrz: Wikipedia).

Na lewicy taki niewinny błąd powinien kłaść go na łopatki. Wystarczy przecież zobaczyć w jakim kontekście politycznym prezentowany jest na "kavpolit" przetłumaczony przez Jacka C. Kamińskiego wybrany fragment tekstu Borysa Kagarlickiego.

Dlaczego redakcja lewica.pl, taki proceder toleruje?
Może chodzi właśnie o ten kontekst polityczny?
Czy to może jakiś nowy sojusz ekstremów?

No cóż, na "Jugowostokie" Ukrainy - i nie tylko - takie sojusze wydają się czasem zasadne i użyteczne. Mogą za nimi stać choćby względy taktyczne.
Niemniej jak czytam artykuły Jacka C. Kamińskiego czuję, że coś jest w nich nie tak.

No, nie jest przecież tak, że skrajna lewica, lewica rewolucyjna, czy w ogóle lewica społeczna, stoi na czele niekoniecznie tylko oddolnych protestów na "Jugowostokie" Ukrainy.
Lewica patriotyczna i liczni tu neostalinowcy (co często na jedno wychodzi) owszem są tam widoczni.

Niemniej na "Jugowostokie" Ukrainy karty rozdają przecież wszelkiej maści rosyjscy patrioci, czy wręcz nacjonaliści, przy medialnym wsparciu Moskwy (i nie tylko).

Lud potraktowany operacyjnie jako homo sovieticus podatny jest na populistyczne hasła. Hasło "ZSRR 2.0", choćby ruchu "Sut’ wriemieni" Siergieja Kurginjana, czy "republiki ludowej" nieźle się sprawdza.

Rewolucyjny ruch robotniczy jest w powijakach. Organizacyjnie się nie liczy. Nie jest języczkiem u wagi.
Miejmy na to wzgląd.

28 kwietnia 2014 r.

Włodek Bratkowski

P.S.: Jacek C. Kamiński należy jak wiadomo do Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.