Dodaj nową odpowiedź

(...) czy w 3 Rzeszy

(...) czy w 3 Rzeszy mieliśmy wolność ekonomiczna lub osobista ze nazywacie Hitlera prawica.

Wolność ekonomiczna nie ma nic do podziału sceny politycznej na prawą i lewą stronę. Generalnie prawica dąży do centralnego sterowania wszystkim czym tylko można, lewica zaś do sterowania rozproszonego, lokalnego, samorządności. Tyle teorii. Uprzedzając twoje pytanie odpowiadam, tak w ZSRR dominował model prawicowy. UE także jest wybitnie prawicowa, lada dzień dowiemy się o "unijnych wytycznych" dotyczących tego, którą ręką możemy się podrapać po dupie...

ZSRS nie było konserwatywne i to ono planowało 3 wojnę światową.

Tak się składa nieszczęśliwie, że nie tylko ZSRR (nie ZSRS) planowało taką wojenkę. Robiły to - i nadal robią, wszystkie liczące się państwa. Taka już mentalność mocarstw.

Japonia ma ogromne długi gdyż wydaje ogromne pieniądze na socjał (...)

Japonia ma długi dokładnie z tego samego powodu co wszystkie inne państwa - niewydolności dominującego obecnie systemu monetarnego opartego na emisji pieniądza poprzez kredyty. W uproszczeniu, model ten (ani ekonomia kapitalistyczna jako taka) nie przewiduje osiągnięcia pożądanego poziomu produkcji i zaspokojenia potrzeb, czyli gdyby wszyscy ludzie żyjący w gospodarce kapitalistycznej osiągnęli pełne zaspokojenie potrzeb to nastałby kryzys, każdy zastój nieuchronnie prowadzi do zatorów kredytowych. Jest jeszcze oczywiście typowa bolączka wszystkich tzw. państw wysokorozwiniętych - zaspokajanie potrzeb społeczeństwa importem, to doskonały katalizator kryzysu, który usiłuje się obecnie neutralizować wymyślaniem coraz to dziwaczniejszych prac-gówno-wartych. I tak mamy państwa, w których praktycznie nic się nie produkuje a większość społeczeństwa zajmuje się zajęciami wybitnie abstrakcyjnymi (reklama, PR, rozrywka, sport, finanse, etc.) co w żaden sposób nie odbija się na realnej wartości gospodarki. Tylko nie wyskakuj w tym miejscu z zarzutem braku dobrobytu przy obecnym kryzysie bo akurat dobrobyt nie jest warunkiem koniecznym, wystarczy przerost abstrakcji w gospodarce zestawiony z niesamowitą kreatywnością finansistów.

Anarchiści zakładają wolność to dlaczego nie mogę bez ograniczeń dysponować własnością prywatną.

Bardzo źle trafiłeś z tym pytaniem. Współcześnie "anarchiści" coraz częściej skłaniają się do prywatnej własności tylko czasem nieco nietypowo ją określają (patrz np. syndykalizm czy coraz gładsze przechodzenie od socjalistycznych wersji anarchizmu do korwinizmu oraz na twarde doktrynerskie postawy antykomunistyczne wśród anarchistów). Generalnie jednak pojęcie własności prywatnej nie wpisuje się w ideologię anarchistyczną z bardzo prostego i oczywistego powodu - własność prywatna tożsama jest z możliwością jej akumulacji a to tworzy hierarchię opartą na stanie posiadanie. Bardziej szczegółowo można rozpisywać się w tym kontekście na temat zawłaszczania owoców pracy przez posiadaczy kapitału czy o zniewoleniu ekonomicznym tych, którzy kapitału nie posiadają ale po co? sam fakt istnienia hierarchii jest wystarczający do odrzucenia własności prywatnej. To pytanie powinieneś kierować raczej do typowo socjalistycznych frakcji ruchu anarchistycznego (których w Polsce raczej nie uświadczysz) lub do komunistów (jeśli jakichś uda ci się w Polsce odnaleźć, wszystkie ugrupowania ze określeniami "socjalistyczn@" czy "komistyczn@" możesz sobie odpuścić).

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.