Dodaj nową odpowiedź

W 1936 roku hiszpańska CNT

W 1936 roku hiszpańska CNT stojąc w obliczu wyborów pomiędzy Frontem Ludowym, a rządami proto-faszystowskimi wydała następujący komunikat do klasy robotniczej: „Nie zachęcamy was ani do głosowania ani do niegłosowania, jednak szykujcie się do wojny”.

Chodziło o wybory parlamentarne do władz panstwa a nie o lokalne. W lokalnych wyborach w Hiszpanii anarchiści brali udział już wcześniej i czasami wygrywali, ale nie po to, żeby za pomoca tych wyborów wprowadzać anarchizm. Traktowali to jako częśc wpływów ruchu anarchistycznego, jako wsparcie dla ruchu zajmującego się głównie czyms innym tzn właśnie oddolnym organizowaniem się pracowników i dążeniem do rewolucji. I ruch się rozrastał.

Błąd autora polega na tym, że nie bierze tego w ogóle pod uwagę, są tu tylko argumenty przeciwko "obalaniu kapitalizmu w głosowaniu" w wyborach do władz centralnych, tzn tylko przeciwko typowej propaństwowej lewicy.

Jeśli chodzi o budżet partycypacyjny to z nim jest tak samo jak z referendami. Oczywiście że organizowanie pojedynczych referendów to nie jest anarchizm ale czy to znaczy że nie powinno się brać w nich udziału kiedy są? Referenda to demokracja bezpośrednia tylko że mocno okrojona, tak samo jak budżet partycypacyjny

Różne ruchy na rzecz lokalnej demokracji nie są stricte anarchistyczne ale trzeba w nich działać i współpracować, mogą stać się bardziej wolnościowo-lewicowe - ale tylko pod warunkiem że będzie się to robić, inaczej zostaną przechwycone przez partie albo same przekształcą się w partie

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.