Dodaj nową odpowiedź

OK, widze że po prostu nie

OK, widze że po prostu nie znasz angielskiego, wiec ci to potłumaczę.

Bakunin opposed universal suffrage insofar as it reinforced the bourgeois democratic state, but he never raised abstention from the electoral process to an inflexible article of faith. Under certain exceptional circumstances, he advocated temporary alliance with progressive political parties for specific, limited objectives. In a letter to his friend the Italian anarchist Carlo Gambuzzi, a former lawyer, Bakunin advised him to become a candidate for Deputy from Naples

Bakunin sprzeciwiał się wyborom do władz centralnych, ale sprzeciw wobec wyborów nigdy nie stał sie "artykułem wiary". W niektórych okolicznościach popierał sojusze z postępowymi partiami, namawiał włoskiego anarchistę Carlo Gambuzzi do startu w wyborach lokalnych w Neapolu

Jest tam cytat z tego listu do Gambuzzi.

http://www.marxists.org/reference/archive/bakunin/works/1870/on-election...

"parliamentary goverment" oznacza "rząd parlamentarny".

Dlaczego mógł namawiać do startu w wyborach lokalnych - o tym mówią poprzednie cytaty.

They have a healthy, practical common sense when it comes to communal affairs. They are fairly well informed and know how to select from their midst the most capable officials.
W sprawach gminnych [[w odróznieniu od spraw całego kraju albo prowincji]] ludzie są dobrze poinformowani i wiedzą jak wybrać odpowiednich urzędników

Under such circumstances, effective control is quite possible,
W takich warunkach skuteczna kontrola jest możliwa

This is why municipal elections always best reflect the real attitude and will of the people.
Dlatego lokalne wybory najlepiej pokazują realne postawy i wole ludu.

Provincial and county governments, even when the latter are directly elected, are already less representative of the people.
Rządy prowincji i hrabstw? nawet jeśli są bezpośrednio wybierane, w mniejszym stopniu reprezentują ludzi.

To sa wszystko słowa Bakunina, nie moje.
On tutaj stopniuje reprezentację. Im niżej tym bardziej jest to reprezentatywne dla "woli ludu"

Jak widać od czasów kiedy oni to napisali nikomu się to nie udało.

Co się miało udać? Po śmierci Bakunina, co już cytowałem anarchisci zaczeli odrzucać wszystkie wybory z nielicznymi wyjątkami. Jak nie próbujesz o się nie ma praw udać. W Hiszpani kiedyś się udawało i to było póżniej wsparcie dla oddolnych działań ludzi.

Dzisiaj zapatyści mają podobne podejście do lokalnych wyborów i jedyne zarzuty ze strony anarchistów są ideologiczne, a nie konkretne. Nie ma żadnych konkretów że to źle działa samo w sobie, tylko krytyka na zasadzie "anarchisci odrzucają wybory więc musimy to krytykować". Absurd

Poczytaj więcej o historii polskiego syndykalizmu, ustal w końcu czy ZZZ to byli anarchosyndykaliści i czy AFP była anarchistyczna, to zrozumiesz jak wyglądała kwestia stosunków z IWA. Nie mówię, że ten tekst z OZZIP jest do dupy, ale wiele rzeczy jest w nim pominiętych.

pewnie, i uwierzyć mam w to na słowo. Daj cytat z którejś ksiązki, że było na odwrót i to AFP namawiała "syndykalistów" do wstępowania do IWA , a oni nie chcieli albo już zamilknij w tej sprawie.

Ja nie mam żadnego problemu z ustalaniem kto tam był anarchosyndykalistą, bo od pewnego momentu cały ZZZ zrobił się anarchosyndykalistyczny, dzięki anarchistycznym działaczom ktorzy tam byli.
Problem z ustalaniem to ty masz, nie ja. Nierozwiązywalny problem jak widać jeśli zamiast działań takich jak poparcie rewolucji, wstępowanie do anarchistycznych miedzynarodówek ciebie bardziej interesuje tropienie heretyków, prawdziwych i wyimaginowanych.

Za to, jak wystawisz listę wyborczą do samorządu ogłoszą stan wojenny.
Na pewno obecnie jest to bardziej prawdopodobnie. Zdelegalizowaliby wybory gdyby zaczeli w nich wygrywac ludzie, których klasa rządząca bardzo nie chciałaby tam widzieć.
Masz co do tego jakieś wątpliwości?

Według mnie kampania wyborcza ruch by ośmieszyła i zrównała z istniejącymi partiami politycznymi co byłoby całkowitym zaprzeczeniem jego podstaw.
Jakby podejśc do tego jak sobie wyobrażasz że anarchiści zakładają partię i startują w wyborach żeby wprowadzać anarchizm, to tak by było że ruch by się ośmieszył chociaż pewnie kilkadziesiąt tysięcy głosów i tak by wpadło gdyby zrobić kampanie jak trzeba

W innym przypadku to trzeba by wytłumaczyć ludziom po co się to robi, m.in. żeby zmienic lokalnie to, czemu nie głosują, tzn to, ze nie mają oddolnej kontroli

Większośc ludzi nie jest anarchistami i nie ma tak zdecydowanych poglądów na wybory nawet jak nie chodzi na nie

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.