Dodaj nową odpowiedź

Tydzień akcji przeciw Amazon i Manpower

Kraj | Świat | Prawa pracownika

W dniach 26-31 stycznia, na wezwanie Związku Syndykalistów Polski, w kilku krajach zorganizowano protesty solidarnościowe z pracownikami Amazon i Manpower. ZSP walczy w Amazonie o uregulowanie podstawowych zobowiązań pracodawcy wobec pracowników: takich jak wypłacanie prawidłowych wynagrodzeń za przepracowane dni, wynagrodzenie za okres postojowy, oraz przekazywanie druków Z3 do ZUS.

W poniedziałek o 8 rano, pierwsze akcje ZSP miały miejsce w Poznaniu pod biurem Manpower. Przechodniom rozdawano ulotki i wielu z nich okazywało solidarność, doskonale znająć warunki pracy w agencjach. Następnie protest przeniósł się pod agencję Adecco, gdzie również domagano się natychmiastowej wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Następna akcja miała miejsce tego samego dnia pod biurem Manpower w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Podczas pikiety Solidarity Federation rozdawano ulotki opisujące sytuację polskich pracowników Amazona i wyrażające poparcie dla ich walki. Kierownictwo biura było widocznie niezadowolone z protestu.

We wtorek, CNT-AIT w Salamance odwiedziło biuro Manpower w tym mieście. Związkowcy z Salamanki walczą o bezpośrednie zatrudnienie pracowników agencji Adecco i Randstad, więc doskonale rozumieją problemy polskich pracowników. Nasi koledzy z CNT-AIT propagują informacje o naszej walce i popierają ją.

W środę, ZSP było znowu w biurze Manpowera w Warszawie, starając się uzyskać postęp w sprawie niezapłaconych wynagrodzeń. Przedstawiliśmy nowe dokumenty, świadczące o tym, że podczas okresu postojowego obowiązywał plan pracy i z winy pracodawcy praca nie była wykonywana. Dzięki tym dokumentom, agencji Manpower będzie trudniej zaprzeczać uprawnieniu pracowników do wynagrodzenia za "postojowe". Póki co, sprawa została skierowana do prawników agencji.

Tego samego dnia, związek NSF w Norwegii rozdawał w Oslo ulotki popierające walkę pracowników Amazona. Ulotki były rozdawane na strajku który akurat miał miejsce w Oslo.

W czwartek, brytyjska Solidarity Federation blokowała telefony i faksy dwóch biur agencji i wysyłając e-maile protestacyjne. Tego samego dnia, Priama Akcia odwiedziła słowacki oddział Amazona w Bratysławie. Akcja miała miejsce podczas przerwy na lancz, dzięki czemu zobaczyło ją wielu pracowników Amazona wychodzących z biura. Wielu z nich zatrzymało się i rozmawiało z protestującymi i wyraziło poparcie dla polskich pracowników.

W sobotę, CNT-AIT w Madrycie odwiedziło tamtejsze centrum Amazon. Pikieta odbyła się przed bramą zakładu. Rozdawano ulotki i wygłoszono przemówienia solidarnościowe.

Rozdawano ulotki także w Brazylii na ulicy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli dotąd naszą kampanię, w tym zwłaszcza Priama akcia, CNT-AIT, Solidarity Federation, NSF, COB (Brazylia), UAS (Meksyk), IWW i WSA (USA). O wcześniejszym proteście IWW pod centralą Manpower w Milwaukee USA pisaliśmy już tutaj.

Choć wielu pracowników otrzymało w ostatnich dniach przelewy pod wpływem protestów, nadal wielu z nich nie zostało prawidłowo rozliczonych.

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.