Dodaj nową odpowiedź

Dobry tematChociaż do

Dobry temat

Chociaż do nacjonalistów to i tak nie przemówi bo dla nich świat jest areną "walki narodów o przestrzeń życiową" więc czystki etniczne i ludobójstwo są normalną sprawą.

Więc może z trochę innej strony?...

Żołnierze Wyklęci z NSZ to bohaterowie? Prawda?

No ale na czym ich "bohaterstwo" w zasadzie polegało?

Weźmy taką Brygadę Świętokrzyską która realizowała wytyczne NSZ. A wytyczne były następujące.
Należało unikać walki z Niemieckim okupantem by nie wykrwawiać się, bo prawdziwym wrogiem jest ZSRR i komunizm który nadchodzi ze wschodu. No cóż... tylko jak to wyglądało w praktyce? Całą wojnę Brygada Świętokrzyska unikała walki z Niemcami (nie licząc drobnych potyczek) ALE GDY zaczęli zbliżać się Rosjanie Brygada NSZ nie podjęła walki tylko wycofała się na zachód by uniknąć starcia z Rosjanami.

Podsumujmy jak by ktoś miał trudność: Brygada Świętokrzyska tchórzyła przed Niemcami a następnie stchórzyła i uciekła przed Rosjanami.

NSZ to są tchórze nie bohaterzy! Jedyne na co było ich stać to skrytobójcze mordy

Naprawdę nie lubię nacjonalizmu ale mógłbym uznać (nie w sensie "docenić" lecz w sensie zauważyć) odwagę danych nacjonalistów w walce o swoje "idee" (choćby chore). Ale w przypadku Brygady Świętokrzyskiej NSZ zamiast walki mamy pasmo ucieczek.

No naprawdę narodowcy mają powody do dumy ze swoich "bohaterów" hahaha

Idźmy dalej i weźmy inne określenie które coraz częściej pada: Żołnierze Niezłomni.
Słownik Języka Polskiego podaje definicję że "niezłomny" to "niedający się zwyciężyć", ale można ją przecież także rozszerzyć o samą chęć walki do końca bez względu na okoliczności.

Tylko jak to się ma do NSZ NZW i innych? Prześledźmy fakty: po dwóch amnestiach z 1945 i 1947 roku podziemie zbrojne opuściło 90% jego członków.

Gdzie tu owa "niezłomność"?

Ale czy dobrze że się poddali i dlaczego to zrobili? No cóż... fakty są takie że byli to zwykli młodzi ludzie którzy znaleźli się w takich a nie innych organizacjach. I podlegali rozkazom swoich przełożonych. Ale nie mieli zamiaru ginąć w walce o interesy rządu londyńskiego więc gdy pozwolono im wrócić do cywila to zrobili to i włączyli się w proces odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Te 2 tysiące które zostały w lasach to byli już ludzie mający na sumieniu ciężkie przestępstwa albo ludzie rzeczywiście sfanatyzowani ideologicznie.

Czy jakiś nacjonalista / narodowiec / prawicowiec jest w stanie polemizować z tymi faktami? Jeżeli pojawią się kulturalne odpowiedzi to prosiłbym redakcję portalu o ich publikowanie, może w dyskusji uda się wytłumaczyć jakiemuś młodemu zapalonemu nacjonaliście jak bardzo oszukują go stare dziady z IPN

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.