Dodaj nową odpowiedź

Wypada zacząć się

Wypada zacząć się podpisywać.

Od czasów Kropotkina wiele się zmieniło. Mniej więcej podobnie, co od czasów Wikingów w kwestii rozumienia zjawiska piorunów. Oni tłumaczyli to gniewem Thora, jakieś 200 lat temu stało się pewne, że chodzi o wyładowania atmosferyczne. Prąd.

Język jest niezwykle ważny, o czym mówią wyniki badań. Bo to język kształtuje jako jeden z wielu czynników nasze myślenie. Warunkuje reagowanie. Stąd w Polsce większość tego co kiedyś zwano społeczeństwem, nie ma własnych poglądów, a okazuje swoje zdanie za pomocą stereotypowych modeli.

Nauka usiłuje też znaleźć nowe sposoby opisywania świata. Bo ten związany z klasami jest mocno zużyty. Kropotkin by to wiedział gdyby żył dziś, bo był człowiekiem wielkiego formatu.

Bez uregulowania kwestii językowych, nie tylko słów, ale tez języka obrazów, nie ma co myśleć o "próbie zaangażowania w ruch większej liczby ludzi, solidarności i pomocy wzajemnej". Szaleństwem jest robić coś, co dotąd dawało efekt negatywny, co robiło się wiele razy - z nadzieją że tym razem się powiedzie. Przekaz anarchistów dla dzisiejszego młodego pokolenia jest stetryczały. Z masami nie da się nawiązać kontaktu, bo ludzie głupieją na potęgę. W samym środowisku decydujące okażą się różnice nurtów, ocharkają się ze złości "pogromcy bankomatów" ze "społeczniakami" i "faszystami bezpaństwowymi", vege dżichadyści zaatakują sojowym sosem jedzących jajka, squatersi zwyzywają od liberałów i burżujów kogoś kto się umył .... :)

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.