Dodaj nową odpowiedź

Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!

Prawa pracownika | Publicystyka

1 maja to nie „święto pracowników”, ale dzień walki o prawa pracownicze. Nie zostało wymyślone przez żadne państwo, ani partię, ale ustanowione przez sam ruch pracowniczy, aby upamiętnić tych, którzy walczyli o dni wolne od pracy, godną płacę i warunki pracy. Część z nich zapłaciła najwyższą cenę za swoje poświęcenie.

Tymczasem od jakiegoś czasu trwa atak na prawa pracownicze wywalczone przez poprzednie pokolenia – prawo do płatnego urlopu, godnej płacy, pozwalającej na utrzymanie siebie i bliskich, chorobowego, czy emerytury. Coraz więcej praw jest nam odbierane, a coraz więcej się od nas wymaga. Coraz bardziej rozwiniętych kompetencji, większego wkładu własnego w postaci „inwestycji w edukację” na którą niejednokrotnie składa się cała rodzina. W zamian nie dostajemy wiele.

Na przykład Multikino osiąga dziesiątki milionów zysku. Czy przekłada się to na jakość płac czy warunki zatrudnienia? Nie. Zyski firmy w ogóle nie przekładają się na płace, a przecież to pracownicy kina wypracowują te gigantyczne zyski. Nie dotyczy to jedynie tej sieci kin, ale generalnie sytuacji w branży. Dopóki pracownicy godzą się na niskie zarobki, dopóty korporacja nie widzi powodu, żeby dzielić się z nimi wypracowanymi zyskami.

Dlatego uważamy, że należy zacząć starać się zmieniać tę sytuację. Praca pracownika w Polsce nie jest mniej warta niż praca pracownika w Niemczech. Zwłaszcza, że ceny podstawowych produktów i usług są coraz bardziej „europejskie”, a płace stoją praktycznie w miejscu. Nie mówiąc już o możliwości zakupu własnego mieszkania, czy nawet spokojnego jego wynajmowania, bez stresu, że zabraknie do pierwszego dnia kolejnej wypłaty.

Czas to zmienić i wiemy, jak to zrobić. Pokazały nam to ruchy pracownicze w krajach, w których płace są wyższe. Te płace nie spadły z nieba. Zorganizowani pracownicy, łącząc swoje siły, mogą wywierać skuteczny wpływ na sytuację w firmie, być podmiotem a nie przedmiotem.

Każda wielka zmiana wymagała decyzji jednostek. Może właśnie dzięki twojemu zaangażowaniu coś zacznie się poprawiać. Nie tylko od święta.

Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami.

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław
http://zsp.net.pl | info [małpa] zsp.net.pl

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.