Dodaj nową odpowiedź

Warszawa: Demonstracja SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU 07.11.2015

Antyfaszyzm
2015-11-07 14:00
2015-11-07 17:00

 DemoDEMONSTRACJA SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU 7 LISTOPADA

Zaledwie kilkadziesiąt lat temu wzrost ideologii narodowego szowinizmu doprowadził do powstania obozów zagłady i śmierci milionów ofiar. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal.

Co roku, w święto Niepodległości, 11 listopada, tłumy narodowców demolują stolicę. Co roku tłumy uprzedzonych osób nawołują swoimi hasłami do nienawiści. Niestety, postawa nacjonalistyczna zaczyna być coraz szerzej tolerowana przez społeczeństwo. Ostatnimi czasy mogliśmy zaobserwować to w poparciu dla kandydatów na prezydenta RP. „Antysystemowcy” wspierający Korwina, Kukiza, Kowalskiego czy Brauna to w istocie jedynie marionetki systemu. Wszystkie postulaty tych kandydatów to nic innego niż toksyczny, przepełniony nienawiścią nacjonalizm.

Dziś w Polsce, podobnie jak w Europie, nadszedł czas na podjęcie decyzji, które mogą przesądzić los polityczny i społeczny tego kontynentu. Ignorowanie nierówności społecznych oraz negatywny ton dyskusji na temat przyjęcia uchodźców nasilają w społeczeństwie tendencje nacjonalistyczne i neofaszystowskie. Jeżeli w zaistniałej sytuacji nie zaczniemy wspólnie i solidarnie zwalczać przejawów rasizmu w życiu codziennym, to za kilka lat widmo Europy z lat 30-tych XX wieku ponownie zapuka nam do drzwi. Już dzisiaj widzimy skutki populistycznej polityki wielu krajów wobec "obcych" oraz ignorowania działań skrajnie prawicowych organizacji. Na Węgrzech ludzi uciekających przed wojną i terrorem pakuje się do klatek, a w Czechach maluje numerki na przedramionach celem "ułatwienia identyfikacji".

W Polsce osoby, którym udało się dotrzeć do miejsca mającego być "bezpiecznym azylem", zamykane są w przypominających więzienia ośrodkach. Bez możliwości nauki języka, edukacji czy pracy. Europa w kryzysie poszukuje kozła ofiarnego. Kiedyś byli to Żydzi, dziś - ludzie uciekający przed wojnami i głodem, za które w dużej mierze odpowiada neokolonialna polityka krajów zachodnich.

7 listopada z Warszawie odbędzie się ogólnopolska demonstracja antyfaszystowska. Wyruszamy z Umschlagplatz – historycznego miejsca koncentracji Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. Wspólnie zamanifestujemy pod hasłem „SOLIDARNOŚĆ ZAMIAST NACJONALIZMU- Razem ponad granicami”.

Dwa dni po demonstracji przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. 09.11.1938r. miała miejsce tzw. Noc Kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

Nie możemy pozwolić na powtórkę z historii.

Może nas wiele różnić, ale jeden cel jest wspólny: nie zgadzamy się na terroryzowanie ludzi ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Mówimy NIE nacjonalizmowi, mówimy NIE tolerowaniu postaw rasistowskich i neofaszystowskich.

Do zobaczenia 7 listopada!
Antyfaszystowska Warszawa
fb.com/161wwa
podbrukiem.bzzz.net

Antyfaszystowska Warszawa
161 Crew
Warszawska Federacja Anarchistyczna
Centrum Wielokulturowe w Warszawie / The Multicultural Center in Warsaw
Fundacja Inna Przestrzeń
Amnesty International Polska
Pracownicza Demokracja

https://www.facebook.com/events/942637792458941/

OdpowiedzZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.