Dodaj nową odpowiedź
"Odzyskać kontrole nad patentami. Creative Commons" - Wolnościowy Klub Dyskusyjny, 22 kwietnia Rozbrat
szczym, Śro, 2006-04-19 20:18 koncerty, imprezy22 kwietnia, sobota, godz. 20
skłot Rozbrat
Wolnościowy Klub Dyskusyjny zaprasza na wykład:
Jarosław Lipszyc:
"Odzyskać kontrole nad patentami. Creative Commons"
promocja ksiażki "Wolna Kultura" (Free Culture) Lawrence'a Lessiga.
wernisaż:
Magdalena Szmigiel
[...]
Balety- DJ Honza
Wolnościowy Klub Dyskusyjny powstał w 1997 roku i jest częścią Wolnego Uniwersytetu. Odpowiedź, alternatywa dla oficjalnej struktury i poziomu edukacji w tym kraju. Ile można słuchać starych zgredów opowiadających o rzeczywistości, która nie istnieje. Powołanie WKD, stało się dla nas możliwością prezentacji, dyskusji i poznania rzeczywistości dziejącej się tu i teraz. Wszyscy poszukujemy inspiracji, ale ludzie często zapominają, że mogą być inspiracją sami dla siebie, bez tej całej zacukanej akademickiej bufonady. WKD porusza też tematy historyczne, po to by pokazywać, że walka o wolność nie zaczęła się wczoraj. Sposób działania WKD jest prosty, ktoś przygotowuje wykład, później jest czas na pytania i dyskusje. Przez te 9 lat gościliśmy kilkudziesięciu prelegentów z całego kraju jak i zagranicy.
Tym razem naszym gościem jest
Jarosław Lipszyc - dziennikarz, poeta. Autor dwóch tomików wierszy: "Bólion w kostce" i "Poczytalnia". Absolutorium w instytucie M. I. S. H. na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor pisma "Meble". Aczkolwiek nie jako poeta tym razem, a jako członek Stowarzyszenia Creative Commons występować będzie. Cieszy to, że są jeszcze ludzie, którzy chcą się dzielić czymś więcej niż poezja czy sztuka.
Jednym z zadań Creative Commons jest też edukacja prawnicza - zwiększenie świadomości wpływu systemu własności intelektualnej na kulturę i społeczeństwo, ale także zwiększenie zrozumienia i poszanowania dla prawa i cudzej twórczości. Działamy nie dla zysku, wszystkie oferowane przez nas licencje i narzędzia są dostępne za darmo.
Niedługo po jej publikacji ruszył projekt zbiorowego tłumaczenia książki na język polski. Tłumaczenie oraz późniejsza redakcja odbywały się otwarcie z udziałem około dwudziestu wolontariuszy na stronach wiki, tj. takich, które każdy może edytować, wykorzystywanych m.in. do rozwoju Wikipedii, wolnej encyklopedii. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) dokonały końcowej redakcji treści, a 23 kwietnia 2005 roku, w ramach inauguracji polskiej filii Creative Commons miała miejsce jej premiera w internecie. W porozumieniu z prof. Lessigiem i tłumaczami w maju 2005 książka ta ukazała się nakładem WSiP w księgarniach na terenie Polski. Przedmowa do wydania polskiego >>
źródło: Na podstawie informacji zamieszczonej na stronie skłotu Rozbrat
Więcej ciekawych informacji na ten temat:
Wolna kultura, L.Lesig - ksiązka w wersji pdf - ściągnijCreative Commons Polska