Dodaj nową odpowiedź
Porada Prawna: umowy o pracę na czas określony
Akai47, Sob, 2007-04-21 09:26 BlogCzasami gazety publikują ciekawe artkuły o prawie pracy. Ten był w "Gazecie Prawnej".
Czy trzecia umowa była zawarta na czas nieokreślony
Problem czytelnika Pracodawca zatrudniał mnie początkowo na trzy umowy zlecenia. Następnie czterokrotnie byłem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony, tzn. w terminach od 1 sierpnia 2003 r. do 28 lutego 2004 r., od 1 marca 2004 r. do 31 grudnia 2004 r., od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r., od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. Na kolejny okres pracodawca nie przedłużył mi umowy, informując mnie o tym dwa dni przed rozwiązaniem czwartej umowy. Czy trzecia z kolei umowa o pracę (nie wspomnę o czwartej bez miesięcznej przerwy) nie powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Marcin Jamrozik
ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego A. Polowiec z Krakowa
Ekspert wyjaśnia
W wielu przypadkach zawarcie trzeciej, kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli tylko przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. Także uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony. Nie dotyczy to jednak umów o pracę na czas określony zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy albo w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
Poza tym trzeba zaznaczyć, że przepis stanowiący podstawę tego rozwiązania nie ma zastosowanie do umów zawartych przed przystąpieniem przez Polskę do Unii Europejskiej, czyli przed 1 maja 2004 r. W związku z tym dwie pierwsze umowy na czas określony zawarte przez czytelnika przed tą datą nie mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu tzw. ciągu kolejnych umów o pracę na czas określony.
Nasza rekomendacja
Czytelnik nie może domagać się traktowania trzeciej czy też czwartej zawartej przez niego umowy na czas określony jako umowy bezterminowej. W konsekwencji tego nie może oczekiwać od byłego pracodawcy wypłacenia wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.